Hollanda

Hollanda Krallığı bir kuzey batı Avrupa ülkesidir. Denizaşırı ülke olan Hollanda’nın Karayiplerde de toprakları bulunurken, kuzey denizi, Belçika ve Almanya anakaranın komşu ülkeleridir. Hollanda yani anakara topraklarının büyük kısmı %38 si deniz seviyesinin altındadır ve ülkede çok sayıda köprü ve kanal bulunur. Ülke aynı zamanda bir kanal ülkesi olarak da anılmaktadır. Hollanda Belçika ve Lüksemburg ile Benelüks ülkelerini oluştururken önemli bir tarım ülkesidir.

Hollanda nüfusunun %40’lık kısmı sanayide çalışmaktadır. Gemi üretimi Hollanda ekonomisini can damarını oluştururken ülke de bulunan 300’den fazla tersane önemli bir gelir kaynağıdır. Yine Hollanda sanayisi elektrik ve elektronik aletleri fabrikaları, kamyon, uçak ve tren fabrikaları tarım ülkesi olmasının etkisi ile konservecilik ile şekillenir.

Hollanda’nın nüfusu 15,3 milyon olup üç ayrı etnik gruptan meydana gelmiştir. Bu etnik grupları meydana getiren Frizyeliler kuzeybatıda, Franklar güneyde, Saksonlar ise kuzey ve kuzeydoğuda yaşarlar. Nüfus yoğunluğu km2 başına 353 kişidir. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölge “Randstad Holland” denilen kıyı bölgesidir. Nüfus artışı %0,8’lik bir derece ile çok azdır. Nüfusun %40’ından fazlası üç büyük şehirde toplanmıştır. Önemli şehirleri Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Groningen, Harlem, La Haye ve Amsterdam’dır. Nüfusun %3,5’unu bir sanayi ülkesi olması sebebiyle yabancı işçiler teşkil etmektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi

Hollanda Aile Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’da yasal olarak ikamet eden aile bireyini görmek isteyen kişiler genelde Hollanda aile ziyareti vizesine başvurmaktadır. Kısa süreliğine verilen bu izin Schengen vize türüdür. Aile ziyareti vizesine başvuracak kişilerin vize süresinden sonunda ülkesine dönecek yeterli ve inandırıcı sebeplere sahip olması göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun yanında başvuru yapan kişinin ziyaret sürecinde kendi masraflarını karşılayabilecek maddi güce sahip olması gerekmektedir. Hollanda aile ziyareti vizesine başvuran kişi, başvuru sürecinde seyahat edeceği ibarelerine yer vermemelidir. Ek olarak Hollanda aile ziyareti vizesi ve Hollanda turistik vizesi farklı kategorideki vize türleridir.

Hollanda Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hollanda Aile Ziyareti vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların Hollanda vatandaşlığı alması için belirlenen şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Belirli şartların sağlanması da vatandaşlığı kesin olarak alınabileceği anlamına gelmemektedir. Hollanda’nın vatandaşlık için istediği şartlar ise; başvuran kişinin en az 5 yıl boyunca Hollanda’da yaşıyor olması ve bu sürede sigortalı bir işte çalışıyor olması şeklinde sıralanmıştır. Ayrıca kişi 3 yıldır Hollanda’da ikamet ediyor ve 3 yıldır bir Hollanda vatandaşıyla evliliği bulunuyorsa 5 yıllık süreyi beklemeden 3 yılın sonunda başvuruda bulunabilmektedir.

Hollanda oturum iznini alan kişiler bu hakkı 5 yıllık sürede doğru bir şekilde kullandıysa vatandaşlığa başvuruda yapabilmektedir. Burada en önemli etken A2 seviyesinde dil bilgisine sahip olması ve herhangi suça karışmış olmaması gerekmektedir. A2 dil seviyesinin sertifika ile de belgelenmesi gerekmektedir.

Herhangi bir sebeple Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından atılan kişiler başvuruda bulunamaz Eğer eşlerden biri 15 senedir Hollanda’da yaşıyor ve ülkenin vatandaşı ise ve 3 yıllık evlilik süresi varsa dil şartı aranmamaktadır. Bunun yanında en az 3 senedir Hollanda’da çalışıyor olmanız ve masraflarınızı kendiniz karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Hollanda vatandaşlığı, ikamet edilen bölgenin belediyesinde de yapılmaktadır. Eğer başvuru şartlara uygunsa belediye bunu Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesine bildirmektedir.

Başvuruyu Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesi onayladığı taktirde, başvuru sahibi Hollanda vatandaşlığına geçiş törenine tarafına iletilen bir davetiye ile çağırılmaktadır. Bu törene katılım zorunludur. Yapılan törende ülkeye bağlılık yemini edilmesi gerekmektedir.  Bütün işlemler tamamlandıktan sonra vatandaşlık kartı ikamet edilen belediyeden de alınabilmektedir. Eğer başvuru reddedilirse başvuran kişi karar itirazda bulunma hakkına sahiptir. Bu itirazı bir avukat yardımıyla Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesine bildirilmelidir.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk önce Hollanda vizesi alması gerekmektedir. Hollanda vizesi başvuru süreçleri şahsi veya danışmanlık ajansları ile yürütülebilmektedir. Schengen vize türü olan Hollanda vizesi, maksimum 90 gün olarak verilmektedir. Schengen Hollanda vizesi değil de sadece Hollanda vizesine başvuracak olan ve 90 günden uzun kalacak olan kişiler ise işlemlerini direkt Hollanda Konsolosluğu İstanbul ve Hollanda Büyükelçiliği Ankara üzerinden yapmaktadır.

Bu başvuru tipinde Hollanda Konsolosluğu başvuru yapan kişiyle yüz yüze mülakat yapmaktadır. Hollanda Konsolosluğu vize işlemleri başvurusunu randevusuz kabul etmemektedir.

Vize işlemlerinde son 10 yılda alınmış geçerli pasaport kullanılmalıdır. Başvuran kişinin pasaportunun en az 2 boş sayfası ve seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunmalıdır.

Eğer aile ziyareti vizesi alınacaksa vize işlemlerinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise o ülkede ziyaret edeceği kişi ile olan akrabalık ilişkisini noter onaylı bir şekilde belirtmelidir. Eğer başvuru yapacak kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafakatname alınmalıdır.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Alınacak olan vize türüne göre Hollanda vizesi için gerekli olan evraklar değişiklik göstermektedir. Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gereken evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda Schengen vize başvuru formu Hollanda Konsolosluğu tarafından hazırlanmaktadır. Konsolosluğun bilgi edinmesi için 4 sayfalık hazırlanan form resmi bir belgedir. Vize işlemlerinin en önemli kısmını oluşturan başvuru formunda bilgiler eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Başvuru formu doldurulurken vize evraklarında bulunan bilgiler desteklenmeli ve uyumlu olmalıdır. Başvuru formu doldurulmadan vize süreci başlatılmamaktadır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi almak için ilk başta ülkenin vize uyum koşullarının eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.  Hollanda vize işlemleri Hollanda Büyükelçiliği Ankara, Hollanda Konsolosluğu İstanbul kurumları üzerinden yapılmaktadır. Bu süreç danışmanlık firmaları ile de yürütülebilmektedir.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda vize ücretsiz ülkeye kalacağınız zamana ve alacağınız vize süresine göre değişiklik göstermektedir. Hollanda Schengen vize ücretleri 60/35 Euro arası değişmektedir. Vize harcına ek olarak, eğer danışmanlık firması ile de süreci takip ediyorsanız firma da hizmet bedeli talep etmektedir. Hollanda vize ücretlerini, Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda vize işlemleri için çalışmalar yürüten firmalar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Hollanda Vizesi Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Hollanda vize başvuru sürecinde Hollanda Konsolosluğu, biyometrik fotoğraf ölçüsünü 35×45 mm ölçülerinde istemektedir.

Hollanda Vizesi Kalktı mı?

Türkiye ve Hollanda gündeminde yer alan Hollanda vizesi kalktı mı? Söylemleri doğru değildir. Hollanda vizesi kalmamıştır. İki ülke arasında bölge bir anlaşma söz konusu değildir, Hollanda’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye yolculukları öncesi Hollanda vize prosedürlerini eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır.

Hollanda Oturum ve Çalışma İzni

Eğer Hollanda’ya gelecek kişiler 3 aydan uzun süre ülkede kalmayı planlıyorsa bununla ilgili tek yetkili kurum olan Hollanda Konsolosluklarına veya Hollanda Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak zorundadır.

Hollanda’da 3 ayı dolduran kişiler oturum için gerekli olan şartları yerine getirme koşulu ile süreli veya süresiz oturum ve çalışma izni alabilmektedir. Hollanda’da oturum ve çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen durumlardan birine sahip olmak zorundadır. Bu durumlar;

-Bir yerde çalışmak
-Aile oluşturma amacı ile oturum izni olan eş ya da partner yanında kalmak
-Aile Birleştirmek (Ebeveyn yanında yaşayan reşit olan veya olmayan çocuk için oturum (ikamet) izni almak)
-Evlatlık ikameti almak
-Eğitim ve hazırlık için ikamet almak
-Ücretli stajyer çalışan olmak
-Hastalık veya medikal tedavi görmek
Eğer başvurunuz bu sebeplerden biri ise başvuruda bulunabilirsiniz.

Hollanda’da oturum izni almanın bir başka yolu daha bulunmaktadır. Eğer orada yaşayan biri varsa sizin adınıza belirlenen şartlar uygunsa başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapan kişi bu durumda size referans olmaktadır. Bu başvuru Hollanda Adalet Bakanlığına bağlı Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesine yapılmaktadır. Hollanda tarafından gelen onay sonrasında oturum izni kısmen çıkmış demektir. Bu süreçten sonra yapılması gereken evrakları hazırlayıp Hollanda Konsolosluğuna gidip belgelerinizi ibraz etmektir.

Hollanda oturum izni için gereken evraklar

Hollanda oturum izni için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda Konsolosluğu, ticari vize başvurusunda, başvuru merkezi yetkilendirmektedir. Eğer ticari bir faaliyet veya iş (iş görüşmesi, konferans, seminer) amacıyla Hollanda’ya seyahat edilecekse Hollanda ticari vizesine başvurulması gerekmektedir. Hollanda ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleki durumuna göre Hollanda vizesi başvuru evrakları da değişiklik göstermektedir.

Hollanda Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda ticari vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda Schengen vizesi olan kişiler, seyahatini Hollanda’dan başlatıyorsa Schengen bölgesini serbest bir şekilde dolaşım hakkına sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişi havayolu ile seyahat edecekse Schengen bölgesine ilk girişini vize aldığı Schengen üyesi ülkeden yapması gerekmektedir. Bunun yanında transit vize esas amacınızı oluşturan ülkeye yapılan, Hollanda üzerinden aktarma yapılan seyahatlerde talep edilmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından Hollanda’da transit vize alacaksa başvuru için gerekli belgeleri hazırlamak zorundadır. Bu belgeler Hollanda Türkiye temsilcileri tarafından belirlenmektedir. Orijinal olması zorunlu olan bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir.

*Hollanda Konsolosluğuna yapılacak başvuruda ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu) sunulmalıdır. Ayrıca Hollanda Konsolosluğu ek olarak orijinal ulaşım biletini de isteyebilir.

* Hollanda Konsolosluğuna sunulacak belgeler en az son 3 aya ait belgeler olmalıdır. Burada belgelerin güncel olması önemlidir.

*Hollanda transit vizesi başvurusu sırasında ya da sonrasında web sitesinde belirtilen belgelere ek olarak Hollanda Konsolosluğu ek belge de talep edebilir.

*Hollanda transit vize başvurusunda istenilen belgeler eksikse Schengen kuralları dahilinde başvuru red alabilir.

*Daha önce Hollanda vizesi yoksa Hollanda Konsolosluğu transit vizesinin başvurusunun şahsen yapılması istemektedir.

* Daha önce alınan Hollanda vizesi ile sürekli başka ülkelere giriş yapıldığı taktirde yeni vize başvurular sırasında seyahat nedenleri sormak üzere Hollanda Konsolosluğu başvuran kişiyi görüşmeye çağırmaktadır.

*Hollanda seyahati özel araç ile yapılacaksa vize başvurusu sırasında aracın ruhsatı ve ehliyeti de konsolosluğa sunulmalıdır. Bunun yanında araca yeşil sigorta yaptırılması zorunludur. Kullanılacak araç 3. Şahsa ait ise aracın sahibinden yetkili yazı alınması şartı vardır.

Hollanda Transit Vize İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Hollanda transit vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’nın tarihini ve kültürünü tanımak isteyen, kısa süreli seyahat veya tatilini Hollanda’da yapmak isteyen vatandaşlar Hollanda turistik C Tipi Schengen vizesine başvuru yapmaktadır. Hollanda Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda turistik vize prosedürlerini tamamlamalıdırlar.

Bu vize türünün geçerlilik süresi 180 gün içinde maksimum 90 gündür.  Turistik vize başvurusunda seyahat tarihlerinin yanında başvuran kişinin pasaportunda bulunan önceki vizelere, iş durumuna, öğrenim durumuna ve özellikle de beyan edilen konaklama/ulaşım bilgilerine bakılmaktadır. Bilgiler ne kadar tam olsa da son karar Hollanda Konsolosluğunundur. Değerlendirme süresi 7-15 iş günü arasında değişiklik göstermektedir. Konsolosluk ek evrak isteme veya başvuran kişiyi görüşmeye çağırma hakkına sahiptir. Hollanda Turistik vize müracaatında bulunan T.C. vatandaşları veya Türkiye’de oturum iznine sahip 3. ülke vatandaşları, ülkede kalış süresini kapsayan ve uluslararası geçerliliği bulunan, tıbbi işlemin dışında 30.000 Euro tutarındaki seyahat sağlık sigortalarını Hollanda Konsolosluğu vize bölümüne veya akredite acenteye yatırmak zorundadır.

Hollanda Turistik Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hollanda turistik vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.