İrlanda

İrlanda Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. İrlanda ve Büyük Britanya’yı birbirinden Kuzey Kanalı, İrlanda Denizi ve St George’s Kanalı ayırmaktadır. İrlanda İngiliz Adaları arasındaki en büyük ikinci adadır. Aynı zaman Avrupa’da bulunan adalar arasındaki üçüncü, dünya genelindeki adalar göz önünde bulundurulduğunda ise yirminci büyük adadır.

Coğrafik olarak İrlanda ve Kuzey İrlanda birbirinden ayrılmıştır. Ada olan kara parçasının altıda beşini İrlanda, altıda birini ise Kuzey İrlanda kaplamaktadır. İrlanda’da Büyük Britanya’dan bağımsız olmasına rağmen Kuzey İrlanda Büyük Britanya’ya bağlıdır.

İrlanda genel olarak yeşil bir doğaya sahiptir. Ülkenin orta kısmı düzlüktür. Bu düzlükte ortaklar ve ormanlar bulunmaktadır. İrlanda, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan ülkelerden biridir. Bu ülkede iki adet resmi dil vardır. Bunlar; İngilizce ve İrlandaca’dır. Ülkedeki insanların büyük çoğunluğu hem iş hayatında hem günlük hayatta yaygın bir şekilde İngilizce kullanır. İrlanda’nın yerel halkı arasında İrlandaca kullanımı da çoktur. Dili sade ve saf bir şekilde kullanan İrlandalı insanlar, açık ve anlaşılır konuşur.

İrlanda, ekonomik olarak orta sınıf bir ülkedir. Ülkede yaşam çok pahalı değildir. Ancak fazlasıyla ucuz olduğu da söylenemez. Ülkenin en hareketli şehri Dublin’dir. Eğlence merkezleri, spor salonları, mekanları bakımından çok fazla ziyaret edilen bir şehirdir. Aynı zamanda İrlanda’da spor, günlük hayatın önemli bir parçasıdır. Genellikle su sporları çok fazla tercih edilir. İş olanakları ve eğitim bakımından da şartlar iyidir. Şehirde ulaşım olanağı yeterlidir. İstenilen bir yere gitmek zor değildir. Edebiyat ve tiyatro alanında da birçok önemli esere sahip olan İrlanda, bu alanları sevenler için iyi bir ülkedir.

İrlanda eğitim bakımından gelişmiş bir ülkedir ve kaliteli eğitim kurumlarına sahiptir. Aynı zamanda dil okulu olarak birçok önemli kurum tarafından eğitim olanağı vardır. Şehirde iş olanakları da fazlasıyla iyidir. İnsanlar uzmanlaştıkları alanlarda iş bulabilir. Bu yüzden İrlanda hem eğitim hem de iş şartları bakımından iyi ülkeler sınıfına girer.

İrlanda Vizesi

İrlanda Büyükelçiliği ve İrlanda Konsolosluğu başvuruları direkt olarak kabul etmemektedir. Vize başvuruları İrlanda diplomatik temsilciliklerine outsource edilmiş veri toplama birimi ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Eğer İrlanda üzerinden başka bir ülkeye seyahat gerçekleştirilecekse başvuru yapacak olan kişiler İrlanda Transit vizesi için İrlanda İstanbul Konsolosluğuna müracaat etmelidir. İrlanda üzerinden aktarmalı gidilecek olan ülkenin vize kurallarını eksiksiz yerine getiren ve ülkeye 24 saat içinde (onward flight) geçiş yapılacaksa, transit vize almaya gerek yoktur. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar da kısa süreli (3 ay) vize için uyulması gereken kuralları yerine getirmek zorundadır.

İrlanda Vizesinden Muaf Olan Ülkeler

Geçerli süreli Schengen vizesi olan kişiler, İrlanda vizesinden muaf tutulmamaktadır. İrlanda vizesi yalnızda İrlanda sınırları içerisinde geçerlidir. Ayrıca İrlanda Göçmenlik Bürosu Memurları, kişinin girişini reddetme ve onaylama yetkisine sahiptir. İrlanda seyahat gerçekleştiren kişiler, başvuru dosyasında sundukları evrakları yanlarında bulundurmak zorundadır.

İrlanda Vizesi Genel Bilgiler

Pasaport türü fark etmeksizin İrlanda’ya seyahat edecek olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almak zorundadır. Vize başvuruları İrlanda Konsolosluğuna yapılmaktadır. Eğer İrlanda üzerinde başka bir ülkeye geçme durumu varsa ve bu aktarım 24 saat içinde yapılmayacaksa İrlanda transit vizesi alınmalıdır. Ama aktarım 24 saat içinde yapılacaksa ve herhangi bir evrak eksikliği yoksa seyahat edecek olan kişiler transit vizeden muaf tutulmaktadır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

İrlanda seyahat amacına göre türlere ayrılan vizelerde evraklarda değişmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Schengen vizesi sahibiyim, İrlanda seyahatim için vize almam gerekiyor mu?

Schengen bölgesi ülkelerinden olmayan İrlanda Cumhuriyeti’ne giderken vize alınması gerekiyor.

Eşimle İrlanda’ya gitmek istiyoruz, Ankara’dan vize işlemlerimizi başlatabilir miyiz?

Ankara’da bulunan İrlanda Büyükelçiliğinden ve vize hizmet merkezlerinden vize işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

İngiltere vizesi ile İrlanda Cumhuriyeti’ne geçiş yapılır mı?

İngiltere vizesi İrlanda’ya seyahat edecekler için geçerli değildir. Fakat Türkiye’nin de dahil olduğu bir grup ülke vatandaşları için Birleşik Krallık ve İrlanda arasında vize muafiyet programı başlatılmıştır.

İrlanda vize işlemleri kaç gün sürmektedir?

İrlanda vize işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir. Seyahat tarihi kesinleştiyse vize işlemleri önceden yapılmalıdır. Bazı durumlarda yetkili resmî kurumlar ek belge talep etmektedir.

İrlanda vize başvurusunda randevu zorunlu mudur?

Eğer başvuru İstanbul, İzmir ve Ankara’dan yapılacaksa randevu alınmasına gerek yoktur.

İrlanda vize başvurularında sunulan orijinal belgeler iade edilecek mi?

Özel istediğiniz belgelerin iade edilmesi İrlanda Büyükelçiliğinin ve konsolosluğun kararına bağlıdır. Nüfus cüzdanı gibi belgeler iade edilirken; banka hesap özeti, davet mektubu gibi belgelerin iadesi söz konusu değildir.

İrlanda vize ücreti ne kadardır?

Kısa ve uzun dönemli olmak üzere ücretler değişmektedir. İrlanda vize başvuru ücreti; İrlanda Büyükelçiliği harcı, vize işlem merkezi ücreti ve ek hizmet ücretlerinden oluşmaktadır. Başvurunun işleme alınmasında da servis ücretleri ödenmektedir.

İrlanda vize başvurum reddedilirse itiraz edebilir miyim?

İrlanda vize başvurusu reddedildiği taktirde duruma itiraz hakkı vardır. Ret mektubunda belirtilen gerekçeler baz alınarak itiraz dilekçesi yazılmalı, ret durumunu düzeltmek için kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.

İrlanda Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda vizesinin sonuçlanması, diplomatik temsilcilerdeki yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusunun büyükelçilikten Dublin’e gönderilmesindeki geçen sürede vize sonuçlanma süresini uzatmaktadır. Ticari amaçla gidilecek olan seyahatler alınan ticari vize ortalama 33 içinde sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı vize başvurunuzu erken tarihlerde yapmanız önerilmektedir.

İrlanda Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Ticari Vize başvurusu İrlanda Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen vize merkezi aracılığıyla yapılmaktadır. Büyükelçiliklerden yetki alan vize merkezi, başvuruları İrlanda resmi birimlerine iletmekle yükümlüdür. Başvuru sahibi kendine en uygun vize türünü seyahat niyetine göre belirlemelidir.  Kişinin kendi kendine başvuru yapması geçerli değildir.

İrlanda Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir?

İrlanda Ticari vizesi için gereken belgelerin neler olduğu, belge hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz

İrlanda Turist Vizesi

İrlanda kültürünü tanımak, turistik seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, İrlanda turist vizesi almak zorundadır. Kısa süreli “C Tipi” vize kategorisinde vize muafiyet programı koşullarına uyulduğu taktirde vizesiz bir şekilde İrlanda’ya kısa süreliğine seyahat edilmektedir.

İrlanda Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ortalama bir aya yakın bir sürede değerlendirilen İrlanda vize başvurusuna seyahat zamanınızdan 2 ay önce başvurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Vize reddi sırasında ücret iadesi bulunmayan İrlanda kısa süreli vize ücretleri nakit olarak ödenmektedir. İrlanda Konsolosluğunun gerek gördüğü durumlarda ek belge talebi veya yüz yüze görüşmeye çağırma hakkı bulunmaktadır. Vize başvurularında verilecek olan kararların tümü konsolosluğa aittir. Eğer pasaportunuz eksiyse, işlenen tüm sayfaların fotokopi şeklinde belgelenmelidir. Daha önce yapılan vize başvuruları reddedilmişse reddin sebebini açıklayan mektup başvuru dosyasında bulunmak zorundadır.

İrlanda Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

İrlanda Turist vizesi için gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz

İrlanda Aile Ziyaret Vizesi

İrlanda turistik ve aile ziyaret vizesi aynı tip vize kategorisinde yer almaktadır. C tipi vize türü olan aile ziyareti vizesi ile İrlanda’daki göçmenlik büro yetkilisinin verdiği vize süresince İrlanda’yı ziyaret etme T.C. vatandaşları pasaport türüne bakılmaksızın tüm İrlanda vize prosedürlerine tabii tutulmaktadır. Online olarak doldurulan İrlanda vizesi başvuru formuna destekleyici evraklar da eklenmektedir. Aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerden istenilen evraklar eksiksiz bir şekilde yetkili birimlere ulaştırılmaktadır.

İrlanda Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

İrlanda aile ziyareti vizesi almak isteyen kişiler, gerekli olan evrakları, dikkat edilmesi gereken hususları Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek alarak öğrenebilirsiniz. Başvuru sonucunda ret cevabı almamak için profesyonel olarak yardım alınması önemlidir. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda Eğitim Vizesi

İrlanda’ya eğitim için gitmek isteyen kişiler Avrupa Birliği dışından geliyorsa İrlanda eğitim vizesi başvurusu yapmak zorundadır. İrlanda Hükümeti, yüksek öğrenim kurumunda veya yüksek lisans uzun süreli eğitimlerde farklı vize prosedürleri uygularken, kısa süreli dil eğitim alacak olan kişilere farklı prosedürler uygulamaktadır.

İrlanda Eğitim Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İrlanda eğitim vizesi almak isteyen öğrencilerin seçtiği eğitim programları haftada minimum 15 saatlik olmalıdır. Kayıt yaptırılan programın ücreti ödenerek, kurumdan ödeme konfirmasyonu alınması gereklidir. Vize başvuru yapan öğrencilerin, eğitim dışı konaklama ve yaşam giderlerini karşılayacağı resmî kurumlara kanıtlamalıdır. Ayrıca eğitim vizesi alacak olan öğrencinin ve ailesinin hesap dökümü, ülkesi ile olan bağı, varsa gayrimenkul tapuları ve gelir belgeleri vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
T.C. vatandaşı öğrenciler, İrlanda vize başvurularında hızlı vize rejiminde faydalanmaktadır. Eğer öğrenci 25 haftalık, MEI onaylı bir okul ile İrlanda’ya geliyorsa C Vizesi verilmektedir. Bu vize türünde işlem süreci 7-10 gün iş günü arasında olmaktadır.
Öğrenci 25 hafta ve üzeri eğitim programına kayıt olduysa vize süresi 2 ya da 3 haftayı bulmaktadır. Minimum 25 haftalık eğitim programlarına kayıt yapıldığı taktirde İrlanda Konsolosluğu tarafından 8 aylık süreli izni olan D Vize türü verilmektedir. İrlanda Büyükelçiliği tarafından verilen ilk D vizesi, 3 aylık bir süreye sahiptir. D vizesi alan kişiler 3 ay içinde İrlanda’da vize uzatma talebinde bulunmalıdır. Uzatılabilen bir vize türü olan D vizesini uzatacak olan öğrencinin hesabında minimum 3000 Euro olmak zorundadır. Vize 8 veya daha fazla uzatılabilir.

İrlanda Eğitim Vizesi için Gerekli Olan Belgeler

İrlanda eğitim vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda Eğitim Vize Başvurusu Sonuçlanması Kaç Gündür?

Vize başvuru dosyasında istenen bütün evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde Ankara İrlanda Büyükelçiliği’ne teslim edildikten sonra aksi bir durum yaşanmazsa İrlanda öğrenci vizesi 4 hafta içinde sonuçlandırılmalıdır. Bazı durumlarda sonuçlanma süresi belirtilenden daha uzun sürebilir. Eğer gidilecek tarih belliyse oluşabilecek aksilikler göz önünde bulundurularak erken başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır.

  • null
    0 850 888 70 71 – 0 224 532 24 71
  • null
    Merkez/Bursa
    Şube 1: Santender /İspanya
    Şube 1: Kıbrıs/ Gazimağusa