Polonya

40 milyona yakın nüfuslu, başkenti Varşova olan bir Cumhuriyet’tir. Yüz ölçümü 312.679 km² dir. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Belarus, Litvanya ülkelerine sınır komşusudur. Germen ve Slav ülkelerine yakınlığı Lehleri Avrupa’nın kültür yapısına adapte olmaları yolunda hızlandırmıştır ve günümüzde 2004’te AB’ye girmeleriyle beraber hızlandırılmış bir kalkınma süreci içerisine girmiştir. Ülkede yaşam diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha makul ve ucuzdur.

Polonya Üniversiteleri öğrencilerine tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan mavi diploma imkânı sunmaktadır. Genellikle 3 yıl lisans (Licentacja) 2 yıl yüksek lisans (Magisterska) olmak üzere bir üniversite sistemine sahiptir. Bunun yanı sıra uygulamalı eğitimde daha öğrenciyken, öğrencilerin kendi projelerini uygulama imkânı sağlayarak, iş dünyasına direk olarak adapte olmanızı sağlar.

Polonya’nın hemen hemen her şehrinde şehrin kilit noktalarına ulaşabilmenizi sağlayan muazzam tramvay sistemleri vardır. Bunun yanı sıra otobüs ve metro ulaşımları da mevcuttur. Şehirler arası ulaşımda genellikle Polski Bus ulaşım sistemi veya PKP hızlı tren sistemi ile sağlanır. Tabi bu ulaşım sistemleri tüm Avrupa’ya ulaşımı da içermektedir. Yani Szczecin’den Polski Bus ile bir saatte Berlin’de olabilirsiniz.