Danimarka

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinavya ülkesidir. Ülkenin güney komşusu Almanya, doğu komşusu olan İsveç ise Danimarka komşu ülkelerini oluşturmaktadır. %90’ı buzul özelliği taşıyan Grönland adası ve Faroe adaları ise Danimarka’ya aittir. Ülkenin en yüksek noktası Yding Skovhoj olurken Danimarka akarsu konusunda varsıl bir konumda değildir. En uzun Danimarka akarsuyu ise Jutland yarımadasında bulunan Guden ırmağıdır.

Danimarka iklim bakımından ise son derece stabildir. Fiziki yapısı nedeniyle ülke genelinde aynı iklim görülürken Danimarka yağışlı gün sayısı yıl üzerinde 130, 180 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ağustos ve Ekim ayları ise Danimarka’nın en yağışlı olduğu dönemlerdir.

Balıkçılık ise oldukça gelişmiş ve Danimarka halkı için önemli bir gelir kaynağıdır. Baltık denizi ve Kuzey denizi ülke balıkçıları için önemli duraklardır. Aynı şekilde batı Jutland kıyılarında bulunan Esbjerg ülkenin en önemli ve simgesel bir balıkçı limanıdır. Balıkçılık, balık yağı üretim tesisleri ve balık ürünleri üretim tesislerine yönelik ülkede son derece gelişmiş balık ürünleri fabrikaları bulunurken Danimarka ekonomisi oluşturan temel taşlardandır.

Danimarka irili ufaklı yüzlerce adacıklarla çevrili olan bir ada ülkesidir. Danimarka başkenti Kopenhag ülkenin en büyük adası olan Sjaelland üzerine kurulu bulunurken, Danimarka halkı yoğun olarak bu şehirde yaşamaktadır. Ayrıca başkent Kopenhag, Danimarka siyasal, ekonomik ve sosyal hayatı için en önemli şehirdir.

Aile Ziyareti Vizesi

Danimarka’da yaşayan aile bireylerini, arkadaşlarını ve akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişiler kısa süreli Schengen vize kategorisinde olan Danimarka aile ziyareti vizesine başvuru yapmaktadır. Danimarka’da ikamet eden ve ziyaret edilecek olan kişi, gelecek olan kişiye davet mektubu gönderme hakkına sahiptir. Danimarka Konsolosluğuna hitaben yazılacak olan bu mektup ıslak imzalı olmak zorundadır. Danimarka’ da ziyaret edilecek kişi Danimarka’da ikamet ettiği bölgenin yetkili kurumundan onaylattığı davet yazısını orijinal haliyle başvuru yapacak kişiye göndermelidir. Ayrıca davet mektubunu ileten kişi Danimarka kimlik kartını ve pasaport fotokopisini dilekçeye eklemek zorundadır. Danimarka’da ikamet eden kişiden temin edilen istek mektubu salt başvuru sahibinin bilgi beyanını destekleyici niteliktedir. Ama bu vizenin kesin verileceği anlamına gelmemektedir.  Danimarka aile/arkadaş ziyaret vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve gerekli olan evraklar doğru hazırlanmalıdır.

Danimarka Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka Aile Ziyareti vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Danimarka Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avrupa Birliği ülkesi ve Schengen grubu ülkesi olan Danimarka’ya seyahat edecek kişilerin, ilk başta bu ülkenin vizesi alması gerekecektir. Yeşil pasaporta sahip vatandaşların ise Danimarka vizesi almasında gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip kişilerde Danimarka vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. T.C. resmi pasaportuna sahip kişiler ise 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme ön şartıyla Danimarka’ya vizesiz giriş yapabilme hakkına sahiptir.

İngiltere, İsviçre, Kanada, ABD ve Schengen ülkelerinde ikamet izni olan vatandaşlar ise pasaportları veya seyahat kartları ile Danimarka vizesi almadan ülkeye giriş yapabilmektedir.

Danimarka Vize Ücreti Ne Kadar?

Danimarka vize ücretleri kalınacak süreye ve seyahat türüne göre değişiklik göstermektedir. Danimarka vize ücretleri, Danimarka Büyükelçiliği Ankara’nın çalışma alanı içinde yer almaktadır.

Danimarka Vizesinden Kimler Muaftır?

Danimarka vizesinden Yeşil pasaportu(hususi) bulunan vatandaşlar ve Yine Diplomatik pasaport (Kırmızı) sahibi vatandaşlar muaf tutulmaktadır. Yeşil, Gri ve Kırmızı pasaport sahibi T.C. vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Danimarka vize işlemlerinde bulunmasında gerek yoktur. Umumi pasaporta sahip T.C. vatandaşları ise Danimarka’ya seyahat öncesi vize almak zorundadır.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka vize başvurusu, vize işlemlerini yürüten temsilcilikler aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa süreli vize başvurularını direkt kabul etmeyen Danimarka Konsolosluğu, yalnızca uzun süreli Danimarka vizesi, Danimarka Erasmus vizesi başvurularını kabul etmektedir. Konsolosluk, vizeye müracaat eden kişiyi isterse mülakata çağırabilme yetkisine sahiptir.

Danimarka Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  • Danimarka vize başvurusunda kullanılan pasaportun geçerlilik süresi Danimarka seyahati sonrası da en az 3 ay olmak zorundadır.
  • Danimarka seyahat sağlık sigortası seyahat süresini kapsamalıdır. Sağlık sigortası vize başvurularında gereklidir.
  • Yeşil pasaportlu vatandaşlar, 6 ay içerisinde 90 geçmemek şartıyla vize almadan Danimarka’ya seyahat edebilirler.
  • Danimarka’dan başka ülkeye geçecek olan kişiler, transit vize almalıdır.
  • Vize başvuru süresinde yer alan koşullar eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır. Eğer koşullara uyum sağlanmazsa vize verilmesi mümkün değildir.

Danimarka Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka’ya ticaret ve iş amacıyla seyahat etmeyi planlayan çalışanlar Danimarka ticari vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu Danimarka vize talebinde bulunan kişinin seyahatinin mesleki gerekliliği bağlı olduğu şirket çalışanları Danimarka ticari vize prosedürüne tabi tutmaktır. Ticari Danimarka vize talebinde bulunan kişinin seyahatinin ticari gerekliliği şirketi tarafından konfirme edilmiş iş organizasyonuna dahil olmak için Danimarka’ya seyahat planlayanların başvurması gereken vize türüdür.

Danimarka ticari vize başvurusunda ticaret için seyahat edecek olan kişinin mesleki durumuna göre istenilen evraklar değişiklik göstermektedir. Başvuruda şirket bilgilerini kapsayan ek evraklarda istenmektedir. Eğer başvuran kişi şirket sahibiyse, Danimarka’ya seyahat edecek olan çalışanının izinli sayıldığı tarihlerini, personelin Türkiye’deki işine devam ettiğini ve Danimarka’ya geçici süreliğine gittiğini dilekçede belirtmek zorundadır. Yapılacak olan başvuru şirketin antetli kağıdına, şahsi imzalı ve özellikle kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca seyahat yapacak olan kişi şirket sahibiyse şirketinin antetli kağıdına yazdığı dilekçede seyahatinin niyetini ve seyahat tarihlerini net bir şekilde belirtmelidir.

Ticari vize talebi için yazılan dilekçe Danimarka Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. En önemli maddelerden biri vizenin basılacağı pasaportun dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olmasıdır. Eğer seyahatin devamında Schengen bölgesinde yer alan ülkelere ziyaret gerçekleşecekse bu ziyaretler Danimarka vize süre aralığında olmak zorundadır. Danimarka Schengen vizesinde konaklama ve ulaşım bilgeleri de başvuru dosyasında yer almalıdır.

Danimarka Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka’ya ticari amaçlarla yapılacak olan kısa süreli vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar eksiksiz olarak konsolosluk birimine sunulmalıdır. Evrakların eksik ya da hatalı sunulması başvuruların ret ile sonuçlanmasına neden olabilir.

İngiltere Ticari Vizesi için gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz

Danimarka Turist Vizesi

Danimarka’nın kültürünü, tarihini tanımak ve turist olarak ziyaret etmek isteyenler Danimarka turist vizesine müracaat etmek zorundadır. “Kısa süreli” Schengen vize kategorisinde olan Danimarka turist vizesi Danimarka’ya bir seyahat acentesinin düzenlediği tur aracılığıyla veya kişinin kendi tatilini planlaması dahilinde alınmaktadır. Bu vize türünün süresi en fazla 90 gündür. Danimarka vize ücreti kişinin seyahat tarihlerine, mesleki durumuna, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Schengen Bölgesi’nde olan Danimarka turistik vizesine sahip olanlar, seyahatlerini Danimarka’dan başlatmaları halinde diğer Danimarka Schengen ülkelerini verilen vize süre aralığı içinde ziyaret edebilme hakkına sahiptir.

Bordo pasaport sahibi olan kişiler Danimarka vize prosedürünü yerine getirmek zorundadır. Danimarka vizesinden muaf olan Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Danimarka vize prosedüründen muaf tutulmuştur. Bu kişiler Danimarka Konsolosluğuna doğrudan vize müracaatı yapamamaktadır. Danimarka Schengen vize başvuruları Danimarka Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize hizmet merkezileri aracılığıyla yapılmaktadır.

Danimarka Turistik Vize Evrakları Nelerdir?

Danimarka Turistik Vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.