Kanada Güney Amerika kıtasının Kuzeyinde bulunan bir ülke olan Kanada 10 eyaletten oluşmaktadır. Kanada’da çiftçilik, tarım, Balıkçılık, madencilik ve Turizm ülkenin en büyük ekonomik gelir kaynaklarıdır. Kanada’nın Merkezi’nde bulunan ve çok geniş bozkırları Ontario bu bölgenin en kalabalık bölgesidir. Kanada topraklarının genel olarak Büyük bir kısmı düzlük ve verimli arazilerle çevrelenmiştir. Bu bölgede özellikle çiftçilik en zengin gelir kaynaklarındandır. Bir de dünyanın en büyük enerji kaynaklarına sahiptir.

En büyük şehri Toronto olan Kanada’nın nüfusu 31 milyondur. Nüfusun %80’den fazlası Amerika ve Kanada içinde bulunan şehir ve ilçelerde yaşarlar. Kanada da yaşayan nüfusun büyük çoğunluğunu Fransızlar oluşturur. Yaklaşık olarak 6 buçuk milyon Kanadalı Fransızca konuşmaktadır. Çoğu Quebec eyaletinde yaşayan Fransızlar, Ontario ve New Brunswick de yoğun olarak bulunurlar.

Kanada’da en çok kullanılan dil İngilizce ve Fransızcadır. Bu iki dil Kanada’nın resmi dili olarak kabul edilmiştir. Kanada’nın Quebec Bölgesi’ndeki insanların çoğu Fransızca konuşmaktadır. Geri kalanları ise İngilizce konuşurlar.

Kanada’da bulunan dil okulları İngilizce ve Fransızca eğitimi vermektedir. Kanada bu her iki dil öğrenmek için en ideal ülkelerden biridir. İngilizce eğitimi için Kanada’ya gelen yabancı öğrenci sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Ülke genelinde çok fazla dil okulu bulunmaktadır

Kanada’ya seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin Kanada vizesine almak zorundadır. Burada dikkat edilmesi gereken vize başvurusunda bulunurken seyahat amacına göre vize başvurusunda bulunmaktır. Aksi takdirde seyahat amacı ile uyumlu olmayan vize başvuruları vize reddi alabilmektedir. Kanada’da ikamet eden bir akrabası ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler Kanada Aile Ziyareti vizesi ya da Kanada Arkadaş Ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu vize türü ile Kanada’da 6 aya kadar ikamet edebilmek mümkündür. Kanada vatandaşı olan kişilerin ya da sürekli ikamet izni olan ebeveyn ve çocuk ziyaretleri durumunda Kanada Aile/Arkadaş Ziyareti vizesiyle iki yıla kadar Kanada’da konaklama hakkı tanınmaktadır.

Kişilerin Aile ziyareti vizesi alabilmesi için Kanada’da ikamet etmekte olan akrabasından ya da arkadaşından gönderilmiş bir davetiyesi olmak zorundadır. Kanada Ankara Büyükelçiliğine davetiye ve gönderen kişinin kimlik bilgileri, adresi, oturum kartı gibi kişisel bilgiler vize evrakları ile beraber başvurulabilir. Kısa süreli vize türü kategorisinde olan Aile/Arkadaş Ziyaret vizesi başvurularında şahsi başvurular kabul edilmemektedir. Bu durumda Akredite edilmiş vize merkezleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunulmaktadır.

Kanada Aile Ziyaret Vize Başvurusu

Kanada Aile Ziyareti vize başvurusunda bulunabilmek için Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesi üzerinden Kanada Geçici Oturum Aile Ziyareti Vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuran kişinin şahsi hesabı adına açılarak doldurulan formun elektronik imza ve tarih atılmalı ve çıktısı alınarak vize başvuru evrakları ile beraber konsolosluğa sunulmalıdır. Başvuran kişinin meslek durumuna göre hazırlanması gereken evraklar dışlında vize yetkilisi ek evrak talebinde bulunabilir. Bundan dolayı Vize başvurusunda bulunacak kişi tam evrak listesini öğrenebilmek için alanında uzman bir Vize Merkezine başvurmalıdır. Bu noktada Çilek vizenin deneyimli ekibi başvuru sahiplerine önemli katkılar sağlamaktadır.

Kanada Aile Ziyaret Vize Başvuru Evrakları

Kanada Aile Ziyareti Vize başvuru evrakları başvuruda bulunacak kişinin meslek özelliklerine göre değişmektedir. Başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru olması başvuru sonucunu etkilediğinden ve ret cevabı almamak adına Çilek Vize deneyimli ekibinden destek alabilirsiniz. Bu noktada www.cilekvize.com adresinden ya da 0 850 888 70 71 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Kanada Akraba Ziyareti Vize Çıkış Süresi

Kanada akraba ziyareti vize çıkış süresi Kanada Büyükelçiliğine bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık olarak 10-12 iş günü sürmektedir. Ancak vize yetkilisinin ek evrak talebinde bulunması ile birlikte vize başvurunuzun değerlendirilme süresi gecikebilmektedir. Ayrıca resmi tatiller ve konsolosluğun yaşadığı yoğunluk ile vize başvuru sürecinizin değerlendirilmesi 30-40 iş gününü bulabilir. Bu yüzden Kanada vize başvurusunu seyahatinizden 1 ay öncesi yapmak üzere planlamalısınız

Kanada Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Reddi

Kanada Aile/Arkadaş ziyareti vize reddi almanın nedeni başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlıdır. Ancak en yaygın vize reddi nedenleri arasında vize başvuru evraklarında yer alan bilgilerin hatalı olması, pasaportun eski ve yıpranmış olması, davetiyede bir sorun olması ya da gönderen kişi bilgilerinin eksik ya da hatalı olması yer almaktadır. Kanada vize reddi aldığınızda yatırdığınız vize başvuru ücreti geri iade edilmemektedir. Bundan dolayı vize başvurunuzu alanında uzman bir vize ekibi ile beraber yürütmeniz ve olası bir vize reddinin önüne geçmeniz önerilmektedir. Bunun için www.cilekvize.com internet adresi ya da 0 850 888 70 71 numaralı telefondan Çilek Vize deneyimli ekibinden danışmanlık alabilirisiniz.

Kanada Aile Ziyaret Vize Ücreti

Kanada aile ziyaret vize ücreti Kanada Büyükelçilik harç bedeli, biyometrik veri kaydı işlem bedeli ve vize şirketinizin danışmanlık bedeli olarak belirlenmektedir. Kanada Büyükelçiliği’nin Aile/Arkadaş Ziyaretinde talep ettiği harç bedeli 100 Kanada Dolarıdır. Biyometrik verilerin sisteme geçirilmesi için gerekli olan işlem bedeli ise 85 Kanada Dolarıdır. Vize bedelini yatırmayan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacağından ödeme dekontunun başvuru evraklarıyla birlikte Konsolosluğa sunulması zorunludur.

Kanada Aile/Akraba/Arkadaş Ziyareti Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada Aile Ziyareti vize başvurusunda randevu almak zorunda mıyım?

Kanada aile ziyareti vize başvurusunda biyometrik veri beyanında bulunmak zorundasınız. Bu işlem için randevu alınmalı ve parmak izi beyanında bulunulmalıdır.

Kanada Aile Ziyaret vize başvurusunda konsolosluğa gitmem gerekir mi?

Kanada aile ziyareti vize başvurusunda biyometrik veri beyanı dışında konsolosluğa gitmenize gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda büyükelçilik başvuru sahipleri ile görüşmek isteyebilir. www.cilekvize.com internet adresinin vize başvuru sorgulama kısmından başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Kanada Aile Ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

Kanada vize başvuruları 10-12 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak yoğunluk, resmi tatil, ek evrak talebi gibi durumlarda bu durum 30-40 iş gününe kadar uzayabileceğinden seyahatinizden 1 ay öncesinde vize başvurunuzu yapmış olmanız faydalı olacaktır.

Kanada Aile Ziyaret vizesi için hızlı başvuru seçeneği mevcut mu?

Kanada Aile Ziyaret vizesinde hızlı başvuru ya da express vize seçeneği bulunmamaktadır. Daha önceden almış olduğunuz Amerika ya da Kanada vizesi varsa vizeniz 5 iş günü içerisinde değerlendirilebilir. Ancak böyle bir durumda değilseniz vize başvurunuz normal vize süreci içerisinde değerlendirilir.

Kanada Aile Ziyareti vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Kanada Aile Ziyareti vize için çıkış yapmayı planladığınız tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

Kanada Aile Ziyareti vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur?

Kanada’da ikamet eden akrabanızın ya da arkadaşınızın yani sizin davet eden kişinin yanında konaklamayacaksanız otel rezervasyon bilgisi gerekmektedir. Satın alınması şart olmamakla birlikte rezervasyon bilgisi gereklidir.

Kanada vize işlemlerinde daha önceden aldığım Amerika ya da Kanada vizesi işlemlerimi hızlandırır mı?

Evet daha önceden almış olduğunuz Kanada ya da Amerika vizesi işlemlerinizi hızlandırmaktadır. Bu durumda olan kişilerin vize başvuruları 5 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Kanada vizesi onaylandıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Kanada vizeniz onaylanması halinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus pasaportunuzun durumudur. Vize tarihiniz, pasaport numaranız ve isimleri kontrol etmeniz önemli olacaktır. Olası bir hata durumunda vakit kaybetmeden konsolosluğa müracaat etmek gerekecektir.

Kanada vize reddi aldığımda vize ücretim geri iade olur mu?

Kanada vize başvurularında vize reddi aldığınızda yatırdığınız vize ücreti geri iade edilmemektedir. İkinci defa vize başvurusunda bulunduğunuzda tekrarda vize ücreti yatırmak zorundasınız.

Kanada vize reddi aldığımda bu karara itiraz edebilir miyim?

Kanada vize reddi aldığınızda bu karara itiraz etme hakkınız vardır. Vize itiraz dilekçesini ankraimmigration@international.gc.ca e-posta adresine gönderebilirsiniz. Büyükelçilik genelde cevap olarak kesin incelendi ya da isterseniz tekrardan başvuru yapabilirsiniz cevabı vermektedir. Vize itiraz dilekçesini Çilek Vize deneyimli ekibiyle beraber oluşturmanız daha etkili bir cevap alabilmenizi sağlayabilmektedir. Bunun için 0 850 888 70 71 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

Parmak izi veri beyanında bulunduğunuzda bilgileriniz sistemde 10 yıl boyunca tutulmaya devam etmektedir. Dolayısıyla tekrardan biyometrik veri beyanında bulunmanıza gerek yoktur.

Kanada ülkesinin kapıda vize uygulaması var mı?

Kanada Devletinin kapıda vize uygulaması yoktur. Kanada vizesine ihtiyaç duyan kişiler seyahatleri öncesine Kanada Büyükelçiliği’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kanada’da tanıdığımız olması aile ziyareti başvurusu yapabilmem için yeterli midir?

Kanada’da yaşayan akrabanız veya arkadaşınızın olması Kanada Aile ziyareti başvurusu sırasında size katkı sağlayacaktır. Bunun için Kanada’da ikamet eden kişiden sizi davet ettiğini belirten Konsolosluğa hitaben yazılmış davet mektubu gereklidir. Ancak alınacak davet mektubu üzerinde yer alan bilgiler ve bunların eksiksiz olması önemlidir. Bunun için Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız sürecin olumlu gitmesi adına katkı sağlayacaktır.

Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

Kanada sınırlarına doğru zamanda girip, 6 aylık vize süresi bitmeden ülkeyi terk etmeniz durumunda vizenizi doğru kullanmış olursunuz.

Kanada sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vizeyi almış olmak sınırdan içeri girebileceğiniz anlamına gelmez gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulamayabilirler. Kanada gümrüğünden geçerken ülkede hangi amaçla bulunduğunuz gösterecek otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi ihtiyaç olabilecektir. Ayrıca ülkeden çıkış tarihlerine dikkat edilmeli ve 6 aylık süre dolmadan mutlaka ülke sınırlarını terk edilmelidir.

18 yaş altı çocuğumla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

Anne ya da Babadan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakatname vermek zorundadır. Pasaport süresince vize verildiği için daha sonra yapacağınız seyahatte anne ya da baba olmadan seyahat edebilmesi için anne ve baba birlikte gidiyor ise bile muvafakat name sunmanızda fayda vardır.

İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin başvuru yapması ancak 1. Derece akrabası (anne, baba ya da kardeşi) sponsor olması durumunda mümkündür. Eğer seyahat yapacak kişinin ebeveynlerinin dışında birisi sponsor olacaksa haklı bir sebebi olmalıdır. Bu durumu detaylı açıklayan İngilizce iyi niyet mektubu sunmalıdır.

Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Kanada büyükelçiliğine başvurunuzun olumlu olması için evraklarınız eksiksiz olmalı ve gelirinizi beyan eden evraklarınızı eksiksiz sunmalısınız. Kanada konsolosluğu yeni iş girişlerine sıcak bakmadığı için kesintisiz uzun süreli bir iş yaşamınız var ise bunu belirten iyi niyet mektubu sunmalı belgelerle desteklemelidir.

Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

Seyahatiniz yakın tarihte ise ve nüfus cüzdanınızda değişmediyse kullanabilirsiniz boşanma ilamınızın da İngilizce tercümesi ile başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra vize alırken ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmeniz gerekecektir.

Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Kanada Vize Başvuru Merkezi Ofisinden Pasaportunuzu şahsen almıyorsanız; size başvuru sırasında verilen başvuru kontrol listesi, Nüfus Cüzdanınızın aslı veya fotokopisi ve vekalet yazısı ile 3.şahıslar sizin adınıza pasaportunuzu alabilir.

Geçerli Kanada vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Kanada vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

Kanada vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli Kanada vizesi ile Meksika’ya giriş yapabilirsiniz.

Kanada vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

Kanada vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

CAN Plus Nedir?

Kanada Devleti, Kanada vizesi için başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarının 9 Nisan 2021 tarihi itibari ile CAN Plus programından faydalanmalarına izin vermiştir. Şartları yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine CAN Plus programı ile daha az vize başvuru belgesi sunarak daha kısa zamanda Kanada vizesi alabilmesi sağlanmıştır. Böylece CAN Plus programı ile geçerli ya da süresi geçmiş pasaportunuzla son 10 yılda almış olduğunuz bir Amerika vizesi, Kanada vizesi ya da oturum izniniz varsa Kanada vizenizi çok daha pratik ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz. CAN Plus programının sonuçlanma süresi 5 – 6 iş günüdür.

CAN Plus Programından Kimler Faydalanabilir?

 • Yalnızca kısa süreli ziyaretçi vizesi (Kanada turistik vize) başvurusunda bulunan kişiler.
 • Türkiye Cumhuriyeti uyruklu ve Türk pasaportuna sahip olan kişiler.
 • Son 10 yıl içinde Kanada’ya yasal olarak seyahat etmiş ve bu seyahatini pasaportundaki damga ile kanıtlayabilen kişiler.
 • Geçerliliği devam eden bir Amerika vizesi bulunan ve bu vize ile son 10 yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmiş olan kişiler.
 • Son 10 yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmemiş olmasına rağmen Amerika vizesi bulunan kişiler ya da,
 • Geçerliliği devam eden bir Amerika vizesi olmamasına rağmen son 10 yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret ettiğini pasaportundaki damga ile kanıtlayabilen kişiler.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus CAN Plus başvurusu aile olarak yapılıyorsa ailenin tüm fertlerinin diğer kriterleri yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.

CAN Plus programı vize başvurusu için gerekli evrak listesi

 • En az 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası olan pasaport.
 • Daha önce alınan onaylı Kanada veya Amerika vizesini ispatlayan dokümanlar. (Amerika veya Kanada vizesi sona ermiş olsa dahi, son 10 yıl içinde pasaportunda ülkeye giriş damgası bulunuyorsa fotokopilerini sunması yeterlidir).
 • Can Plus başvuru harcının yatırıldığına dair banka dekontu (Kanada Doları ile yatırılmış)
 • Geçici ziyaret vizesi için gerekli olan başvuru formu ve aile bilgi formu (online olarak doldurulmuş)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Aile bireyleriyle ilgili bilgiler içeren belge (Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği)

CAN Plus programı kapsamında bazı durumlarda aşağıdaki belgeler ek olarak talep edilebilmektedir:

 • Kanada vizesi başvuru formu ve aile bilgi formu
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için izin belgesi)
 • Vasi bildirim ve vekil kullanım formları
 • Evlilik cüzdanı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi

CAN Plus programı ile Kanada turist vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin daha önce söz konusu olmamasına rağmen Kanada Büyükelçiliği yaşanan olumsuzluklar nedeniyle artık şirket evraklarını ve gelir gösteren evraklarını da sunmaları gerekmektedir.

Not: CAN Plus Programı ile başvuru yapan kişilerin başvuru formunda belirttikleri e-posta adresinin güncel ve aktif olması son derece önemlidir. Ayrıca talep edilen tüm evrakların başvuru formuyla birlikte aynı anda teslim edilmesi önerilmektedir.

Kanada Oturum İzni

Kanada vatandaşlığı bulunmayan diğer ülke vatandaşları Kanada Oturum İzni almak kaydıyla Kanada’da süresiz olarak ikamet edebilirler. Ancak Kanada’da geçici olarak bulunan öğrenciler ya da işçilerin süresiz oturum izni için başvuru yapamazlar.

Bunun dışında diğer ülkelerden gelerek Kanada’ya yerleşen mülteciler, Mültecilerin Özel Sponsorluğu ya da Hükümet Destekli Mülteci Programı’ndan birine katılmak kaydıyla Kanada’da süresiz olarak ikamet edebilirler. Böyle bir durumda Kanada Göçmenlik Ofisi ve Mülteci Kurulu tarafından gerekli şartların sağlanması durumunda bu kişiler mülteci olarak kabul edilir. Bu aşamadan sonra mülteciler Kanada süresiz oturum izni başvurusunda bulunabilirler.

Ülkenin değişen dış politika uygulamaları ve yeni düzenlemelerin ortaya çıkması nedeniyle oturum izni başvuruları değişim göstermektedir. Bu durum Kanada oturum izni başvuru sürecinin daha karmaşık bir hal almasına ve uzun sürmesine neden olmaktadır.

Kanada oturum izni almak isteyen kişiler 5 ayrı kategoride başvuru yapabilmektedirler.
1-Nitelikli İşçi Kategorisi

Nitelikli işçi kategorisinden Kanada oturum izni başvurusunda bulunacak olan kişiler için farklı konu başlıkları üzerinden yapılan değerlendirme ile puan sistemi uygulanmaktadır. 0-100 arası olarak uygulanan puan sisteminde başvuruda bulunan kişilerin eğitim düzeyleri, dil yetenekleri, yaş ve iş tecrübeleri, Kanada’dan aldıkları iş teklifi ve Kanada’ya adapte olup olamayacakları gibi konular değerlendirilmektedir. Başvuruda bulunan kişinin alacağı toplam puan kendisinin Kanada oturum izni alabilmesi için uygun bir aday olup olmadığını belirleyecektir. Oturum izni başvurusunun kabul edilebilmesi için alınması gereken en düşük puan ise 67’dir.
Tüm bu değerlendirmeye ek olarak başvuran kişinin varsa suç geçmişi, Kanada istihdam piyasasının güncel durumu ve etkisi olan diğer tüm faktörler de Kanada oturum izni başvurusu değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulmaktadır.

2-İş İnsanı Kategorisi
İş İnsanı kategorisine üzerinden yatırımcılar, girişimciler ve serbest meslek sahibi kişiler başvuruda bulunabilirler.
Kanada oturum izni için başvuracak kişilerin yatırımcı olması halinde yasal olarak 800.000 Kanada Doları varlığının bulunması gerektiği gibi Kanada ekonomi piyasasına 400.000 Kanada Doları değerinde yatırım yapmaları gerekmektedir.

Bir girişimci olunması durumunda ise başvuruda bulunan kişilerin işletme yönetimi konusunda tecrübelerini kanıtlamaları ya da bir teşebbüste pay ya da yüzdeye sahip olmaları gerekmektedir. En az 300.000 Kanada Doları varlığa sahip olması gereken girişimcilerin bir işletmeyi yönetmek ve işletmek niyetiyle Kanada oturum izni sahibi olduktan sonraki 3 yıl içinde en az 1 tam zamanlı istihdam yaratmak zorunluluğu bulunmaktadır.

Serbest meslek sahibi olan kişilerin ise kendileri için bir istihdam yaratacak ve Kanada’daki kültürel ya da sportif faaliyetlere önemli katkılar sağlayacak bir iş kurma deneyimi, niyeti ve becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bir çiftlik satın alınarak yönetilmesi durumunda da Kanada oturum izni başvurusu yapılması için kişilere hak sağlamaktadır.

3-Şehir Adayı Kategorisi
Şehir adayı kategorisi üzerinden Kanada oturum izni almak isteyen kişiler yerleşmek istedikleri şehrin göçmenlik bürosu ile iletişime geçerek o şehir için adaylık başvurusunda bulunabilirler.

4-Aile Kategorisi
Kanada’ya göç eden kişilerin yaklaşık %30’u aile üyelerinin sponsorluğunda Kanada’da yaşamaktadırlar.  Bunun en önemli nedeni Kanada’da oturum izni sahibi yakın bir akrabası olan kişilerin, akrabalarının yardımıyla Kanada oturum izni alma imkanlarının olmasıdır. Kanada Oturum İzni almış olan kişilerin aile üyeleri de oturum İzni almak isterlerse Kanada oturum izni sahibi olarak Kanada’da yaşayan kişilerin 3 ila 10 yıl boyunca aile üyelerine sponsor ve yardımcı olmaları Kanada Devleti tarafından zorunlu tutulmaktadır.

5-Québec-Seçilmiş Göçmenlik Kategorisi
Kanada’da oturum izni olup Québec Eyaletinde yaşamak isteyenlere yönelik Kanada Federal Hükümeti arasındaki özel sözleşmeye bağlı olarak verilen oturum iznidir. Bu kategoride Québec eyaleti hükümetle arasındaki göçmenlik şartlarına uygun olan kişilere oturum izni verebilir. Oturum izni almak isteyen kişiler aşağıdaki kategorilerden biri için başvuru yapabilirler.

Québec-Seçilmiş Göçmenlik Alt Kategorileri:

 • Daimi işçiler
 • İş adamları
 • Öğrenciler
 • Geçici işçiler
 • Aileler
 • Sponsorlu mülteciler

Kanada Oturum İzni Kartı

Kanada Oturum sahibi olan kişiler, Kanada dışında bir yere seyahat etmek istediklerinde Kanada oturum izni sahibi olduklarını bu kart ile kanıtlamak zorundadırlar. Aynı durum Kanada dışından ülkeye giriş içinde geçerlidir. Kanada Oturum İzni Kartınızın süresi dolmuş olsa bile oturum izniniz hala geçerliliğini korumaya devam eder.

Kanada Oturum İzni Sahiplerinin Sahip Oldukları Haklar Nelerdir?

 • Kanada vatandaşlarının aldığı sosyal yardımların birçoğundan yararlanabilirler. Sağlık sigortası da bu kapsamın içindedir.
 • Kanada’da herhangi bir yerde yaşayabilir, çalışabilir veya eğitim görebilirler.
 • Gerekli şartları sağlamaları durumunda Kanada vatandaşlığına başvuru yapabilirler.
 • Kanada kanunları tarafından korunurlar.
 • Federal, eyalet veya belediye düzeyindeki tüm Kanada kanunlarına saygılı davranmak zorundadırlar. Aynı zamanda Vergi öderler.

Kanada Oturum İzni Sahipleri Hangi Haklara Sahip Değildir?

 • Siyasi seçimlerin herhangi birinde oy kullanamazlar.
 • Üst düzey güvenlik izni gerektiren bazı işlerde çalışamazlar.

**Kanada, oturum izni sahibi olan kişiler dilediği takdirde Kanada dışında da yaşayabilir. Ancak bu süre 5 yıllık periyotta en az 2 yıl süre ile sınırlıdır. Belirlenmiş olan süreden daha uzun bir süre Kanada dışında yaşamanız durumunda, Kanada oturum izninizi kaybetme riski ortaya çıkabilir.

Hangi durumlarda Kanada oturum izninizi kaybedebilirsiniz?

 • Bir soruşturma sonucu süresiz oturum şartlarını artık taşımadığınız konusunda karar verilirse
 • Gönüllü olarak oturum izninizden feragat ederseniz
 • Kanada vatandaşı olursanız

 

Kanada Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar;

 • Sağlık durumunu belgeleyen bir rapor
 • Sabıka kaydı
 • Oturum izni başvuru formlarını doldurmalı
 • Başvuru ücretini yatırılmalı
 • Göçmenlik temsilcileriyle yapılan görüşmelere katılmalı

Bunlara ek olarak başvurunun niteliğine ve kategorisine bağlı olarak ihtiyaç olabilecek diğer başka evrakların da hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda Çilek Vize deneyimli ekibinden destek almanız başvuru sonucunuzun olumlu çıkmasına katkı sağlayacaktır.

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’daki bir eğitim kurumunda eğitim almak isteyen kişilerin almak zorunda oldukları vize türüdür. İstisnai durumlar dışında öğrenci vizesi dışında eğitim izni başvurusu da yapılması gerekmektedir. Kanada’da eğitim görmek isteyen kişiler alacakları eğitim izni ile eğitim programları süresince Kanada’da onaylı bir eğitim kurumunda eğitim alabilirler.

Eğitim izni ise, Kanada vatandaşı olmamasına rağmen Kanada’daki tanınmış eğitim kurumlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin mutlaka almaları gereken bir belgedir. Bu belgede katılabileceğiniz eğitim seviyesi, Kanada’da çalışıp çalışamayacağınız ve eğitiminizin sona ereceği tarih gibi bazı bilgiler yer almaktadır.
Eğitim izni bir vize olmadığı için yalnızca eğitim izni ile Kanada’ya seyahat edilememektedir. Kanada’ya seyahat edebilmeniz için mutlaka Kanada öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Kanada öğrenci vizesi ile eğitim izni ile birlikte verilmektedir.
Eğitim izni ile Kanada’da eğitim gören öğrencilerin aşağıdaki koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • DLI (Kanada’da tanınmış eğitim kurumları) kayıtları her zaman yaptırılmış olmalıdır.
 • Öğrencilerin programlarını tamamlamak için ilerleme kaydetmeleri gerekmektedir.
 • Eğitim izninde belirtilen koşullara saygı gösterilmelidir.
 • Gereklilikleri yerine getiremeyen öğrenciler eğitimlerini bırakmalıdır.
 • Ayrıca İzinlerinin süresi biter bitmez Kanada’yı terk etmelidir.

Eğitim izninizde kişisel durumunuza göre

Kanada’da katılacağınız eğitim programının uzunluğu kadar verilen eğitim izni yanında iznin bitiminden itibaren başlamak kaydıyla 90 günlük süre verilebilmektedir. Bu sayede Kanada’yı terk etmek için hazırlık yapabilir ya da kalışınızı uzatmak istiyorsanız vize uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak eğitim programınızı eğitim izni belgenizdeki tarihte tamamlayacak olursanız uzatma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Eğitiminizi tamamladığınız tarih, okuldan bununla ilgili ilk bildirimi (e-posta, mektup, transkript vb.) aldığınız tarih ya da diploma / sertifika aldığınız tarih olarak kabul edilmektedir.

Kanada eğitim izni için başvurmadan önce;

 • Kanada’da tanınmış bir eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmalısınız.
 • DLI’dan (Kanada Tanınmış Eğitim Kurumları) bir kabul mektubu almalısınız.
 • Seyahat tarihinizden itibaren en az 1 yıl geçerli bir pasaportunuz olmalı.
 • Öğrenim ücretlerini, taşınma ulaşım masraflarını ve sizinle birlikte Kanada’da yaşayacak aile üyeleriniz varsa onların maddi olarak geçimini sağlayabileceğinizi kanıtlayabilmelisiniz.
 • Sabıka kaydınız olmamalı, sağlıklı olduğunuzu kanıtlamalı ve talep edilirse tıbbı muayeneye katılmalısınız.
 • Eğitim programınız sona erdiğinde Kanada’yı terk edeceğinize dair göçmenlik görevlilerini ikna edebilmelisiniz.
 • Kanada’da göreceğiniz eğitimle ilgili bütün bilgilerin yer aldığı ve neden Kanada’da eğitim almak istediğinizi açıklayan bir niyet mektubu yazmalısınız.

Kanada’da eğitim almak için eğitim izni almanıza gerek olmayan durumlar şunlardır:
-Kanada’da katılacağınız eğitim programının süresi 6 aydan kısa ise
-Kanada’daki yabancı bir temsilcinin aile üyelerinden biriyseniz ya da görevliyseniz,
-Yabancı bir silahlı kuvvetlerin üyesiyseniz Kanada’da eğitim almak için eğitim izni almanıza gerek yoktur.
*Bu durumlarda eğitim izni alınmasına gerek olmamasına rağmen Kanada öğrenci vizesi alınması gerekmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesi Niyet Mektubu

Konsolosluğa hitaben ve İngilizce olarak yazılan niyet mektubu vizesi için başvuru yapacak olan kişinin kişisel bilgilerinden, eğitimlerinden ve hali hazırda öğrenci, mezun ya da çalışan mı gibi son durumunu içermelidir. Bunun dışında Kanada’da hangi eğitim kurumundan eğitim alacağı ve neden bu kurumu tercih ettiğini açıklamalıdır. Ayrıca alacağı bu eğitimin kişisel hayatına nasıl katkı sağlayacağını izah etmelidir.

Kanada’yı neden seçtiğini açıklamak zorunda olduğu niyet mektubunda Kanada’nın son derece barışçıl ve güvenli bir ülke olması, çok kültürlü yapısı, ekonomik olması, kişisel gelişiminize katkı sağlaması gibi nedenlerin yazılması konsolosluğun kabul etmesi için geçerli olacaktır.

Son olarak Kanada’da bulunacağınız süre boyunca okul ücretinizi, yurt ve kişisel masraflarınızı kimin karşılayacağını, bu masraflar için yeterli maddi kaynaklara sahip olduğunuzu açıklamalı ve bunları gösteren belgeler ile desteklemelisiniz.

Kanada eğitim izni başvurunuz kabul edilmesi durumunda eğitim izni onay mektubu ve Kanada Öğrenci Vizesi tarafınıza gönderilecektir. Bu belgeleri Kanada’ya ulaştığınızda göçmenlik ofisine sunmanız gerekecektir. Eğer başvurunuz kabul edilmezse tarafınıza sebeplerinin açıklandığı bir ret mektubu gönderilecektir.

Kanada Öğrenci vizenizin ve eğitim izninizin süresi dolmadan en az 30 gün önce süre uzatımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğitim izninizin ve Kanada Öğrenci Vizenizin süresi dolmadan önce başvuruda bulunursanız, hakkınızda bir karar verilene kadar süreniz dolsa bile aynı koşullar altında Kanada’da kalabilir ve eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğer vizenizin süresi dolduysa ve herhangi bir süre uzatımı talebinde bulunmadıysanız Kanada’yı terk etmek zorundasınız.

Eğitiminizi, eğitim programınızın olağan süresinden daha kısa bir sürede tamamlamanız durumunda daha önceden aldığınız eğitim izni belgenizdeki bitiş süresine bakılmaksızın eğitiminizi tamamladığınız günden itibaren 90 gün sonrası ülkeyi terk etmek zorundasınız.  90 günlük süreniz, eğitiminizi tamamladığınıza dair eğitim kurumunuzdan alacağınız ilk bildirimden itibaren ya da diploma / sertifika aldığınız tarihten itibaren işlemeye başlar.

Kanada’da eğitim aldığınız eğitim kurumunuzu değiştirmek isterseniz bu durumu mutlaka Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi’ne (CIC) bildirmek zorundasınız. İlkokul ya da ortaokul seviyesindeki eğitimler için eğitim kurumu değiştirirken bu bildirimin yapılması zorunlu değildir.

Kanada Öğrenci Vizesi Çalışma İzni

Kanada öğrenci vizesi sahibi öğrenciler yalnızca eğitim gördükleri kurumun kampüsünde ayrıca bir çalışma iznini ihtiyaç duymadan çalışabilirler. Öğrencilerin ayrıca şu koşulları sağlamaları gerekmektedir:

 • Bir üniversitede ya da ortaöğretim sonrası okulda tam zamanlı olarak eğitim alıyorsanız
 • %50 oranında hükümet hibelerinden finanse edilen özel bir üniversitede tam zamanlı olarak eğitim alıyorsanız
 • Eyalet yasalarına göre derecesi kabul edilmiş bir özel okulda tam zamanlı olarak eğitim görüyorsanız
 • Eğitim izni ve Kanada öğrenci vizesi sahibiyseniz
 • Sosyal Sigorta Numaranız (SIN) varsa

Bazı eğitim programlarında müfredatın bir parçası olarak staj yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda aşağıdaki şartları sağlamak koşuluyla staj için başvuruda bulunabilirsiniz:

 • Geçerli bir eğitim izninizin olması
 • Staj, Kanada’daki eğitim programınızın bir parçası olması
 • Programınızdaki tüm öğrencilerin programı başarıyla bitirebilmesi için staj eğitimlerini tamamlamak zorunda olduğuna dair okulunuzdan alınmış resmi bir yazı varsa,
 • Stajınız toplam çalışma programının en fazla %50’sini oluşturuyorsa.

Kanada Öğrenci Vizesine başvurmak için gerekli evraklar
Kanada Öğrenci Vizesi başvurusunda gerekli olacak evrakların listesine Çilek Vize Ofislerinden ulaşabilirsiniz. Bu noktada www.cilekvize.com internet adresi ve 0 850 888 70 71 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Kanada Ticari Vize

Kanada ticari vizesi Kanada’da iş gezisi, müşteri ziyareti, fuar gezisi, iş toplantısı gibi amaçlarla bulunmak isteyen kişiler için uygun olan Kanada ticari vizesi ile 6 aya kadar Kanada’da kalabilir ve böylece iş fırsatlarını değerlendirebilir. En fazla 6 ay süreyle yararlanabildiğiniz Kanada ticari vizesi başvurusu için öncelikle iş yerinizin Kanada dışında bir yer olması ve maddi gelirinizin yeterli olması gerekmektedir.

Kanada ticaret vizesi kapsamında kişiler işleri hakkında eğitim alabilir ya da eğitim verebilirler. Ayrıca bu vize türü ile gerekli ekipman ya da mal alımı da gerçekleştirilebilir. Ancak Kanada’da konaklamak istenilen sürenin altı ayı geçmesi durumunda ve çalışmak istenmesi halinde çalışma izni alınması gerekmektedir. Çalışma izni olmadan Kanada sınırları içerisinde çalışmak ya da ticaret yapmanız mümkün değildir.

Kanada Ticari Vize Ücreti

Kanada Büyükelçiliği tarafından talep edilen ve yıllara göre değişiklik gösteren vize ücretinin ve biyometrik veri kaydı işlem ücretinin vize başvurusu yapılabilmesi için yatırılması gerekmektedir. Bununla birlikte hizmet aldığınız vize merkezinin danışmanlık ücretini de kurumun banka hesabına yatırılarak alınan dekont ile birlikte vize başvuru evraklarıyla birlikte Kanada Konsolosluğu’na sunulmalıdır. Ticari vize başvurusunun reddi durumunda ise vize ücreti iade edilmemektedir.

Kanada Büyükelçiliği’nin ticari vize başvurularında talep ettiği vize bedeli 100 Kanada Doları, biyometrik veri beyanında bulunabilmek için gerekli olan işlem bedeli ise 85 Kanada Dolarıdır. Başvuruya aracılık eden Vize Merkezinin ise danışmanlık bedeli değişebilmektedir. Kanada vizesi için danışmanlık hizmet bedeli ile ilgili Çilek Vize ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kanada Ticari Vize Evrakları

Aşağıda belirtilen Kanada ticari vize evrakları sadece genel olarak doldurulması gereken evraklardır. Kişilerin meslek durumuna göre doldurması gereken ilave evraklar olabilmektedir. Bunun dışında vize yetkilileri bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Kişisel durumunuza göre doldurmanız gereken ticari vize evrakları için Çilek Vize ile irtibata geçiniz.

Kanada Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar;

Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunanların hazırlaması gereken birçok evrak bulunmaktadır. Başvuru esnasında hazırlanması gereken evrakların listesine Çilek Vize ofislerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için www.cilekvize.com internet adresi veya 0 850 888 70 71 numaralı telefondan iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Kanada Ticari Vize Randevusu

Kanada ticari vize başvurusu için biyometrik veri kaydının yapılması gerekmektedir. 2021 yılında parmak izi uygulamasına tabi olan ülkeler arasına katılan Kanada ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin biyometrik veri beyanında bulunabilmesi için konsolosluğa müracaat etmesi gerekir. Biyometrik veri beyanında bulunmak isteyen kişilerin vize randevusu alması gerekmektedir. Akredite edilmiş vize merkezleri kişiler adına gerekli vize randevusunu alabilmektedir. Kanada ticari vize randevusu ile ilgili bilgi almak ve vize başvurunuzu tamamlamak için Çilek Vize merkezinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kanada Ticari Vize Başvurusu Değerlendirilme Süresi

Kanada ticari vize başvurusu değerlendirilme süresi konsolosluğa bağlı olmakla birlikte genel olarak 10-12 iş günü bulmaktadır. Bazı durumlarda bu süre 35-40 iş gününü bulabilmektedir.

Kanada Konsolosluğu Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Kanada vize türüne başvurmalıyım?

Seyahat amacınıza göre değişmekle birlikte Kanada’da bulunma amacınız aile ya da arkadaş ziyareti ise Kanada Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi, iş toplantısı, müşteri ziyareti, fuar gezisi ya da iş eğitimi gibi nedenleri kapsıyorsa Kanada Ticari Vizesine başvuruda bulunmalısınız.

Kanada ticari vize başvurusu nasıl yapılır?

Kanada ticari vize başvurusu için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine müracaat edebilirsiniz. Vize Merkezinde bulunan Kanada departman yetkilisi seyahat amacınıza göre vize başvurusunda bulunmaktadır.

Kanada ticari vize başvuru evrak listesini nereden bulabilirim?

Kanada ticari vize başvurusu için gerekli olan evrak listesi kişinin mesleksel durumuna göre değişebilmektedir. Başvuru evrakları için Çilek Vize merkezine müracaat edebilirsiniz.

Kanada ticari vize başvurusunda kullanmam gereken banka hesap dökümü nasıl olmalıdır?

Kanada ticari vize başvurusunda gerekli olan banka hesap dökümü şirkete ait olmalı ve son 3 aylık tüm hareketleri kapsamalıdır.

Kanada Büyükelçiliği’ne hitaben yazmam gereken dilekçede neler yazmalıyım?

Kanada ticari vize başvurusunda tüm masrafların şirket tarafından karşılanacağı ve seyahat bitiş tarihinden itibaren ülkeden ayrılacağınızın garantisini vermelisiniz.

Kanada ticari vize başvurum ne zaman değerlendirilir?

Kanada ticari vize başvuruları büyükelçilik tarafından 10-12 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Bazı durumlarda bu süreç 35-40 iş gününü bulabilmektedir.

Kanada ticari vize başvurum ret alırsa vize ücretim geri iade edilir mi?

Kanada ticari vize başvurunuz vize reddi olarak açıklandığında başvuru ücretiniz geri iade edilmemektedir.

Kanada vize başvuru formu nasıl doldurulur?

Kanada vize başvuru formu ve aile bilgi formu elektronik ortamda doldurulması gereken evraklardır. Bu evraklar eksiksiz ve hatalı olması ya da tutarsız bilgiler vize reddine neden olabilmektedir. Vize başvuru formunda ve aile bilgi formunda hata yapmamak adına Çilek Vize uzmanından danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye etmekteyiz.

Kanada ticari vize ne kadar süreliğine verilmektedir?

Ticari Vize ile Kanada’da 6 aya kadar kalabilirsiniz. Daha uzun seyahatler için Kanada çalışma izni gerekebilmektedir. Uzun süreli Kanada vizesi için akredite edilmiş vize merkezleri ile iletişime geçebilir ve Çilek Vize’den danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kanada Transit Vize

Kanada sınırları içinden aktarma yaparak diğer ülkelere seyahatler için gerekli olan vize türüdür. Kanada aktarmalı seyahat etmekteyseniz ve uluslararası bir uçuşunuz Kanada’daki bir havalimanında aktarma yapacaksa ya da iki uluslararası uçuşunuz varsa ve Kanada’daki bir havalimanında bu uçuşlarınız bağlanacaksa o halde başvurmanız gereken vize türü Kanada Transit Vizedir.
Ancak Kanada Transit Vizesi Kanada sınırını otomobil, otobüs ya da tren gibi bir karayolu taşıtıyla ya da yolcu gemisi gibi bir deniz yolu taşıtıyla geçmeniz durumunu kapsamamaktadır. Bu durumda Kanada Turist Vizesi için başvurmanız gerekmektedir.
Vize üzerinde belirtilen süre sona ermeden önce kullanması gereken Kanada Transit vizesi 1 ya da 2 girişli olarak verilebilmektedir.  Transit vize başvurusu yaparken pasaportunuzun türü, vatandaşlığınız ve Kanada’ya nasıl seyahat edeceğiniz vb. durumlar önem arz etmektedir.

Geçerli bir Amerika vizeniz ile Amerika Birleşik Devletleri’ne ya da Amerika Birleşik Devletleri’nden başka bir ülkeye gitmeniz durumunda Kanada’daki bir havalimanında aktarma yapmanız gerekirse, aktarma uçuşunuzun 24 saat içinde gerçekleşmesi ve Kanada’dan ayrılmanız şartı ile ayrıca Kanada Transit Vize almanız gerekmemektedir. Bu durum dışında Kanada Transit vizesi ile Kanada’daki bir havalimanında en fazla 24 saat süreyle kalabilirsiniz. 24 saat içinde mutlaka diğer aktarma uçuşunuzun gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Kanada Transit Vize başvurusu için gerekli şartlar:

-Pasaport ya da geçerli bir seyahat belgesine sahip olmak
-Sağlıklı olmak
-Göçle ilgili ya da başka bir suçtan dolayı ceza almamış olmak
-Asıl gideceğiniz ülkeye girebileceğinize dair kanıtlara sahip olmak
-Göçmenlik görevlisini Kanada seyahatiniz sonrası Türkiye’ye döneceğinize dair iş, ailesel ya da finansal bağlarınız olduğuna ikna etmek
-Seyahatiniz için yeterli maddi kaynaklara sahip olmak
-İstendiği takdirde tıbbi muayene olmak ve Kanada’da yaşayan tanıdığınızdan davetiye almak
**Suç teşkil eden eylemlerde bulunan, insan hakları ihlallerine sebep olan ve organize suç vb. birkaç suçla bağlantısı olan kişiler Kanada sınırına giriş yapamazlar.

Kanada Konsolosluğu’nun yetkili vize başvuru merkezi Kanada Transit vizesi için gerekli evraklarınızı tamamlandıktan sonra başvurunuzu inceler. Ayrıca Kanada Konsolosluğu sizden bir tıbbi muayeneye katılmanızı ya da adli sicil kaydı belgenizi de talep edebilir. Eğer Eksik bir evrakla başvuru yapmanız durumunda başvurunuz işleme alınmadan tüm evraklarınız tarafınıza iade edilir. Başvurularda mülakat olmamasına rağmen konsolosluk sizi bir mülakata çağırabilir. Bu durumda yeri ve zamanı tarafınıza bildirilen bu mülakata mutlaka şahsen katılmanız gereklidir.

Kanada Transit Vize kaç günde çıkar?

Kanada Transit vize başvurusu vize başvuru merkezi tarafından iş yoğunluğuna göre farklılık göstermek üzere yaklaşık olarak 1 – 2 hafta içinde sonuçlandırılır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda pasaportunuz içine Kanada Transit Vizeniz basılmış şekilde başvuru evraklarınızla birlikte tarafınıza gönderilir. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda ise tarafınıza içinde ret nedenlerinin bulunduğu bir ret mektubu gönderilmektedir.

Geçerli bir Kanada Transit Vizenizin olması, Kanada’ya kesin olarak giriş yapabilmeniz için yeterli değildir. Vize başvurunuzu yanlış ya da eksik bilgilerle gerçekleştirdiğiniz ortaya çıkması ya da hukuki durumunuzda olumsuz bir değişiklik meydana gelmesi halinde ülke sınırlarına girmenize izin verilmeyebilir. Kanada’ya ulaştığınızda Kanada Sınır Hizmetleri görevlilerinin sizden pasaportunuzu ve varsa ibraz etmeniz gereken diğer belgeleri göstermenizi isteyebilirler. Olası bir olumsuzluk ile karşılaşmamak adına bu tür belgeleri bagajınıza koymayıp yanınızda taşımanız tavsiye edilmektedir.

Kanada Transit Vize Evrak Listesi

Kanada Transit Vize Evrak listesine Çilek Vize merkeziyle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Bunun için www.cilekvize.com internet adresinden ya da 0 850 888 70 71 numaralı telefondan başvuru yapmanız yeterlidir.

Kanada Turistik Vizesi

Kanada Devleti’ne turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli olan vize türüdür. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili tüm T.C. vatandaşları Kanada vizesine tabidir. Kanada Büyükelçiliği vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Kanada turistik vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Biyometrik veri beyanında bulunabilmesi için 2021 yılında parmak izi uygulamasına tabi olan Kanada Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerden parmak izlerini Kanada Vize Başvuru Merkezine iletmeleri gerekmektedir.

Turistik Kanada vizesi başvuruları 10-12 iş günü içerisinde sonuçlanmasına rağmen resmi tatiller, diğer vize başvuruları ile beraber oluşan yoğunluk gibi nedenlerden dolayı başvuruda bulunmak isteyen kişilerin tüm bu süreci göz önüne alarak 1 ay öncesinden vize başvurusunda bulunması önerilmektedir. Ayrıca başvuruda istenen evrakları usulüne uygun olarak hazırlanmalıdır.

Kanada Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 

Kanada Turistik Vize başvurularında başvuruda bulunacak kişinin mesleki durumuna göre hazırlanması gereken evraklar farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için www.cilekvize.com internet adresinden ya da 0 850 888 70 71 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Kanada Turistik Vize Ücreti

Kanada turist vize ücreti 185 Kanada Doları, Öğrenciler için vize ücreti 235 Kanada Dolarıdır. Kanada vize işlemleri için başvuruda bulunacağınız vize merkezinin hizmet bedeli ise değişmektedir. Turistik Kanada vizesi ücreti ödeme dekontu olmadan vize başvurunuz işleme geçirilmemektedir. Vize başvurusunun reddi durumunda ise ücret iadesi bulunmamaktadır.

Kanada Turistik Vize Değerlendirilme Süresi

Kanada turistik vize Kanada Büyükelçiliği tarafından 10-12 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Bazı durumlarda ise bu süre 35-40 sürebilmektedir. Eğer başvuru sahibi daha önce Kanada vizesi ya da Amerika vizesi almış kişilerin vize başvurusu daha hızlı açıklanmaktadır.
Vize başvurusunda bulunduğunuzda size bir takip numarası verilecektir. Bu takip numarası ile Çilek Vize internet sitesinden başvurunuzun değerlendirilme aşamasını öğrenebilirsiniz.

 

Kanada Turistik Vize Reddi

Kanada turistik vize reddi nedeni kişinin durumuna göre farklılık göstermektedir. En yaygın Kanada turist vizesi ret nedenleri arasında vize evraklarında eksiklik ya da hata olması, maddi durumun yetersiz olması gösterilebilir. Kanada turistik vize reddi alındığında büyükelçilik bunun nedenini açıklamama kararı alabilir. Ancak siz yine de ankraimmigration@international.gc.ca adresine itiraz dilekçesi sunabilirsiniz.

Kanada vize işlemleri

 

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Kanada turistik vize başvurularında Kanada Büyükelçiliği’nden randevu almak zorunlu mudur?

Kanada turistik vize başvurusunda bulunurken biyometrik veri beyanında bulunulması gerekmektedir. 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan parmak izi uygulaması için Vize Merkezleri aracılığıyla randevu alınması gerekmektedir.

2- Kanada vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

Kanada vizesi almak için şahsen başvuru yapmaları zorunlu değildir. Vekalet verdiğiniz danışman firmalar sizin başvurularınızı ve işlemlerinizi takip edebilirler.

3- Kanada turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

Kanada turistik vize işlemlerinde 31 Temmuz 2021 itibari ile parmak izi verilmesi zorunludur.

4- Kanada turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Kanada turistik vize başvurunuzu seyahat planından en az 1,5-2 ay öncesinden yapmanız yeterli olacaktır.

5- Kanada turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Kanada Turistik vize için çıkış yapmayı planladığınız tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Kanada Pasaport süresince vize verdiği için ne kadar uzun süreli pasaportunuz var ise sizin vizeniz de o kadar uzun olacaktır.

 

6- Kanada turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

Kanada turistik vize başvurularında satın alınmış olması şart olmamakla birlikte Otel ve Uçak rezervasyonu yapılması gereklidir.

7- Kanada vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

Kanada vizesini alabilmek için evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamını koyarak isim değişikliği sebebini belgelediğiniz takdirde eski soyadınızın bulunan pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Ancak ülkeye giriş çıkışlarda sorun yaşamamak adına gerekli değişikliği yaparak başvurmanız daha doğru olacaktır.

8- Kanada Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Kanada Konsolosluğu mülakat yapmamaktadır. Dosyanızda ki ve formda yazılı olan bilgiye istinaden vize onayı gerçekleşmektedir. Eğer konsolosluk özellikle bir şey sorma gereği hissederse sizi telefonla arayıp bilgi almaktadır.

9- AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl Kanada vizesi alır?

Avrupa Birliği vatandaşı olanlar Elektronik vize başvurusu yaparak vize alabilirler.

10- Kanada Büyükelçiliği vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kanada vizelerinin üzerinde yazan isimlerinin ve pasaport numaralarının doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmelidir.

11- Kanada sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulmayabilirler. Kanada gümrüğünden geçerken ne amaçla ülkeye giriş yapacağınızı öğrenmek isteyebilirler. Bu durumda otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi sorabilirler. Ülkeden çıkış tarihlerine dikkat etmelidirler. 6 aylık süre dolmadan mutlaka ülke sınırlarını terk etmek gerekmektedir.

12- Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Vize reddi durumunda ücretin iadesi yapılmamaktadır.

13- 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

Anne ya da Babadan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakatname vermek zorundadır. Pasaport süresince vize verildiği için daha sonra yapacağınız seyahatte anne ya da baba olmadan seyahat edebilmesi için anne ve baba birlikte gidiyor ise bile muvafakat name sunmanızda fayda vardır.

14- İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin başvuru yapması ancak 1. Derece akrabası (anne, baba ya da kardeşi) sponsor olması durumunda mümkündür. Eğer seyahat yapacak kişinin ebeveynlerinin dışında birisi sponsor olacaksa haklı bir sebebi olmalıdır. Bu durumu detaylı açıklayan İngilizce iyi niyet mektubu sunmalıdır.

15- Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Başvurunuzun olumlu olması için evraklarınız eksiksiz olmalı ve gelirinizi beyan eden evraklarınızı eksiksiz sunmalısınız.

16- Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Kanada Vize Başvuru Merkezi Ofisinden Pasaportunuzu şahsen alamıyorsanız; size başvuru sırasında verilen başvuru kontrol listesi, Nüfus Cüzdanınızın aslı veya fotokopisi ve vekalet yazısı ile 3.şahıslar sizin adınıza pasaportunuzu alabilir.

17- Geçerli Kanada vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Kanada vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

18- Kanada vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli Kanada vizesi ile Meksika ya giriş yapabilirsiniz.

19- Kanada vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

Kanada vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

20- Kanada vizesi kapıda alınabilir mi?

Kanada vizesi kapıda alınamaz.

Kanada Turistik Vize Başvuruları 2021 Değişiklikleri

Covid salgını sonrası Kanada hükümeti tarafından vize başvuruları kısa süreli askıya almıştı. Hatta Kanada’ya acil bir seyahat durumu olmadığı sürece, Kanada vizesi olanların bile gümrük kapısından geçmesine izin verilmemişti. Bu süre içinde yapılan başvuruların sonuçlanmamasına hatta 6-7 ay bekleyen kısa süreli vize başvuruların olmasına neden oldu. Bununla birlikte ilave başvuruların olması Kanada Büyükelçiliği’nin yoğunluğunun artmasına ve yapılan başvuruların sonuçlanma süreleri uzamasına neden oldu.

Covid nedeniyle Kanada’ya seyahat eden kişilerin çift aşı olma koşulu ve aşı olduklarını ispatlama zorunluluğunun Kanada hükümeti tarafından devreye alınmasıyla yoğunluğun artması yeni uygulamaların devreye alınmasını zorunlu hale getirdi. Bunun sonucunda Kanada hükümeti ülkeye giriş yapmadan önce aşı belgelerini yükleyecekleri ArriveCAN adlı uygulamayı devreye aldı.  Ücretsiz ve İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde kullanılabilen uygulamayı gerek İOS gerekse Android sistemli cep telefonlarına indirerek kullanmak mümkün olmuştur.

ArriveCAN’ı Kimlerin, Ne Zaman Kullanması Gerekir?

Kanada’ya sınırlı istisnalar dışında, hava, kara, demiryolu ya da deniz yoluyla giden tüm yolcuların Kanada’ya varışından 72 saat öncesine kadar ArriveCAN uygulamasını indirip, seyahatinizin amacı, Kanada’ya varış tarihi, varış yeri, Kanada’ya giriş yapacağınız havayolu ve havaalanı, uçuş numarası yazılması ve aşı kartlarının yüklemesi zorunlu hale gelmiştir. Ailesiyle birlikte seyahat edip Kanada’da aynı yerde konaklayacaklar kendisinin dışında eşini ve 18 yaşından küçük olan çocuklarını da ekleyebilmektedir. Bu durumda tek bir gönderimde, kendiniz de dâhil olmak üzere en fazla 8 kişi için bilgi gönderebilirsiniz.

ArriveCAN aracılığıyla gönderdiğiniz bilgiler sonucunda tarafınıza seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurmanız gereken bir belge hazırlanacak ve size e-posta ile gönderilecektir. Uygulamayla edindiğiniz belgenizin olmasına rağmen Kanada’ya giriş yapabilmenizin mümkün olup olmadığını sınır hizmetleri görevlisi belirleyecektir. Bu belgenin dışında sınır hizmetleri görevlisi uçak dönüş biletinizi ve otel rezervasyonunuzu da görmek isteyebilir. Eğer aile, arkadaş ziyareti için Kanada’ya seyahat ediyorsanız davet mektubunun yanınızda olması geliş sebebinizi ispatlayacaktır.

Kanada turistik vize başvuruları 2021 değişiklikleri kapsamında ve Çilek Vize eşliğinde Kanada vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Hangi durumlarda Kanada Vatandaşı olursunuz?

 • Kanada’da doğmanız durumunda
 • Kanada Vatandaşlık Yasası’nda yapılan değişiklikler nedeniyle Kanada vatandaşlığına hak kazandıysanız,
 • Kanada vatandaşlığı için yaptığınız başvuru kabul edilmesi halinde
 • Kanada sınırları dışında doğmuş olmanıza rağmen ebeveynlerinizden en az biri Kanadalı olması durumunda

Hangi durumlarda Kanada Vatandaşı olamazsınız?

 • Kanada’da yabancı diplomat bir ailenin çocuğu olarak doğduysanız,
 • Kanada vatandaşlığınız iptal edildiyse,
 • Kanada vatandaşlığı başvurunuzdan vazgeçtiyseniz

Hangi durumlarda Kanada Vatandaşlığı başvurusu yapılabilir?

 • Kanada vatandaşı ile evlenmeniz durumunda
 • Kanada vatandaşı tarafından evlat edinilmesi durumunda
 • Mülteci olarak Kanada’ya kabul edilmeniz halinde
 • Kanada’da süresiz oturum izni ile uzun yıllar boyunca yaşamanız durumunda

Kanada vatandaşlığı başvurunuzun kabul edilebilmesi için gerekli olan kriterler:

 • Kanada oturum izni sahibi olup olmadığınız
 • Kanada’da ne kadar süredir yaşadığınız

Kanada vatandaşlığına başvuru yapabilmesi için Kanada’da fiziksel olarak bulunulması için gereken süreler şunlardır:

 • Kanada vatandaşlığı başvurusunun imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde 1460 gün
 • Kanada vatandaşlığı başvurusunun imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde, 4 takvim yılının her birinde 183 gün

**Kanada’da yaşadığınız süreyi hesaplarken, süresiz oturum izni aldığınız tarihten itibaren hesaplamaya başlamalısınız.
**Bu gereklilikler, ebeveynleri veya yasal temsilcileri onların adına başvuruyorsa 18 yaşın altındaki çocuklar için uygulanmaz.

 • Gelir vergisi beyanınız

Kanada Gelir Vergisi Kanunları uyarınca kaç yaşında olursa olsun, Kanada vatandaşlığı başvurusu yaptığınız tarihten önceki 6 yıl içindeki 4 vergi yılında kişisel vergi dosyalama yükümlülüklerinizi yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

 • Dil becerileriniz

Kanada’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Kanada Vatandaşlığı için yaptığınız başvurunun kabul edilebilmesi için İngilizce ya da Fransızca dillerinden herhangi birinde günlük konuşmalar yapabilecek ve sorulan soruları cevaplayabilecek kadar biliyor olmanız gerekmektedir. Bu durum 14 ve 64 yaş arasındaki kişilerin karşılaması gereken zorunluluktur. 14 – 17 yaş arasındaki çocukların karşılaması gereken dil gereksinimleri ise farklıdır.

 • Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığınız

Kanada vatandaşlığı başvurusunun olumlu olarak kabul edilebilmesi için vatandaşlık hakları ve sorumluluklarıyla ilgili bilgilerinizi ölçmek üzere hazırlanmış olan Kanada ile ilgili değerler, tarihsel olaylar, semboller, oy kullanma ve yasalara uyma gibi soruları içeren bir sınava girmeniz gerekmektedir. Fransızca ya da İngilizce ve genellikle yazılı olarak düzenlenen bu sınav ihtiyaç duyulması halinde bir vatandaşlık görevlisi ile birlikte sözlü olarak da gerçekleştirilebilmektedir. 14-64 yaş arasındaki herkes bu sınava girmek zorundadır. Çoktan seçmeli olarak uygulanan sınavı geçebilmeniz için 2 kez şansınız olacaktır. Buna rağmen sınavı geçemezseniz ve 3. kez yeniden sınava girmek isterseniz bir vatandaşlık görevlisi ile görüşmeli ve sınavı geçebileceğinize dair yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuza ikna etmeniz gerekmektedir.

Kanada vatandaşlığı başvurusuna engel olabilecek durumlar şunlardır:

 • Kanada dışında aldığınız bir cezayı çekiyorsanız
 • Kanada’da şartlı tahliye hizmetinde bulunuyorsanız
 • Yargılaması devam eden ya da temyiz aşamasındaki bir davada bir suçu Kanada’da veya Kanada dışında işlemekle suçlanıyorsanız
 • Kanada vatandaşlığı için başvurmadan 4 yıl öncesine kadar bir mahkumiyet aldıysanız

**Şartlı tahliye veya gözetim altında geçirdiğiniz zaman Kanada’da yaşadığınız zamandan sayılmamaktadır.

Kanada Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle yetişkinler ve çocuklar için ayrı olarak bulunan bir başvuru paketi satın alarak süreç başlamaktadır. Paketin içinde yer alan tüm formlar eksiksiz olarak doldurulmalı ve problem çıkmaması adına talimatlara dikkat edilmelidir. Sonrasında istenen evraklar temin edilerek başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır. Tüm aşamalar esnasında Kanada vatandaşlığına uygun durumda olmanız gerekmektedir.

Başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi sonrasında Kanada vatandaşlığı başvurunuzun uygun bulunması ve kabul edilmesi halinde başvurunuzun kabul edildiğine dair Kanada göçmenlik ve vatandaşlık ofisi görevlileri tarafından e-posta ya da normal posta kanalıyla bilgilendirilirsiniz. Sonrasında tarafınıza “Kanada’yı Keşfedin: Vatandaşlık Hak ve Sorumlulukları” (Discover Canada) isimli kılavuz gönderilir. Bu aşamalardan sonra belirlenen tarihlerde vatandaşlık sınavı ve mülakatı gerçekleşecektir. Vatandaşlık başvurusunun son aşaması ise vatandaşlık törenidir. Kanada vatandaşlığı için yaptığınız başvuru kabul edildikten sonra vatandaşlık töreninde edeceğiniz vatandaşlık yeminine kadar, tüm uygunluk şartlarını taşımaya devam etmeniz gerekmektedir.
Bu arada sizden talep edilen belgeleri hazırlamamanız, vatandaşlık sınavına, mülakata ya da vatandaşlık törenine katılmamanız durumunda başvuru süreci durdurulacaktır. Bu durumda Hakkınızda bir karar verilmeyerek ve göçmenlik ofisi tarafınıza bir bilgi mektubu gönderecektir. Eğer Kanada vatandaşlığı için yeniden başvuru yapmanız durumunda ise tüm ücretleri yeniden ödemeniz gerekecektir.
Tüm bu aşamalar esnasında Kanada oturum izni hakkınızı kaybetmeniz ya da Kanada yetkilileri tarafından ülkeyi terk etmenizi istenmesi durumunda yemin etmeniz ve Kanada vatandaşı olmanız mümkün olmayacaktır.

Kanada vize randevusu nasıl alınır?

Ağustos -2021 itibariyle T.C. vatandaşları, Kanada vizesi başvurusu yaparken, parmak izi uygulamasına tabii olan ülkelerden birisi olduğu için hazırlanan başvuru dosyasından sonra, parmak izini vermek için Kanada Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir.

Kanada vize randevu alma işlemi sırasıyla;

 1. VFS global Kanada vize başvuru merkezinin sitesinde, Biyometri işlemi sayfasına girilmeli
 2. Burada karşınıza randevu almak için tıklayın
 3. Yazının altında, Ankara ve İstanbul seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Nereden müracaat gerçekleştirecekseniz, o ili tercih etmeniz ile randevu alma işleminiz başlamış olacaktır.
 4. Randevu bilgilerinizin olduğu sayfaya yönlendirmesi ile devam edecektir. VFS global sitesine yapılan kayıtlar, 30 gün içerisinde silindiğinden dolayı daha önceden kaydınız varsa yeniden kayıt yaptırmanız gerekmez, fakat kaydınız yok ise, yeni baştan kayıt yaptırmanız gerekecektir.
 5. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ise Kanada vize randevu alma sayfasına tekrardan yönlendirilirsiniz. Burada parmak izi vereceğiniz ili tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin müracaat yerini Ankara olarak tercih ettiyseniz, parmak izi uygulaması vereceğiniz yer de karşınıza Ankara çıkacaktır.
 6. Tüm bu işlemler sonrasında kaç kişi için başvuru yapıyorsanız, o kadar kişinin sayısını girmeniz gerekmektedir.
 7. Daha sonra Vize kategorisi kısmı, “Biyometric Enrolment” olarak tercih edilmeli
 8. Sonrasında devam butonu ile birlikte, kişisel bilgilerinizi isteyen bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bilgilerinizi girmeniz ile birlikte Kanada vize randevu alma işleminin ilk basamağı tamamlanmış olacaktır.
 9. Bilgilerinizin onaylanması sonrasında size referans numarası verilecektir ve tüm randevu işlemlerini bu referans numarası üzerinden takip edebilirsiniz. Karşınıza gelen randevu saat ve günlerinden size uygun olanının tercih ettikten sonra, Kanada vize randevu alma işlemi sonuçlanmış olur.

Başvuru işleminin sonucunda ”Randevu Mektubu” bölümüne tıklanıldığı zaman, karşınıza sizden istenen belgelerin olduğu sayfa çıkmaktadır. Bu belgenin çıktısını almanız gerekmektedir. Sonrasında bu belgelerinizi Kanada vize başvuru merkezlerine teslim etmelisiniz.

Kanada Vizesi İçin Parmak İzi

Amerika kıtasının refah seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Kanada çok sayıda göçmenlik başvuruları almasıyla dikkat çekmektedir. Bununla birlikte insanların seyahat etmek istedikleri ülkelerin başında gelmektedir. Ancak burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kanada vizesi başvuruları öncesinde ne tür vize almak istediklerine ve kendi durumlarının bunlardan hangisine uygun olduğuna karar vermeleri gerekmektedir. Bu noktada Çilek vize tecrübesinin başvuruda bulunanlara önemli katkı sağladığı gerçeği ortaya çıkmaktadır.
Hangi tür vize başvurusu yapılacağının karar verilmesinin yanında evrakların temin edilmesi gerekecektir. Bu evrakların içeriği ve nasıl hazırlanması gerektiği konusunda www.cilekvize.com internet adresi ya da 0 850 888 70 71 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.
Tüm evrakların hazırlanmasının akabinde seyahat güvenliğini sağlamak ve vize işlemlerinde kolaylık sağlamak amacıyla parmak izi bilgilerinin Kanada’nın sistemine yüklenmesi gerekmektedir. Parmak izi randevusu sonrasında verilen parmak izi bile birlikte hazırlanan evrakların teslim edilmesiyle başvuru süreci başlayacaktır. 10 yıl süreyle geçerli olan parmak izi bu sürenin sona ermesi sonrasında tekrarlanmak durumundadır.
Kanada’ya Kanada vizesi almak veya Kanada’ya seyahat etmek isteyen çalışanlar ya da işverenler gerekli evrakları hazırladıktan sonra konsolosluğa parmak izi vermek için randevu almaları gerekmektedir. Bu işlem Kanada Hükümeti tarafından akredite edilen site üzerinden yapılmaktadır.

Kanada Vizesi İçin Parmak İzi

Evraklarınızın hazırlanması ve konsolosluğa beyanından önce, konsolosluğun resmi olarak yetki verdiği vsf global sitesinden parmak izi verebilmek için, randevu alınması gerekmektedir. 2021 Ağustos ayından itibaren başlayan parmak izi uygulaması vize başvurularında evrakların tesliminden önce yapılması gereken ön koşuldur.

Kanada Seyahati İçin Parmak İzi Süreci, Ücreti ve Konsolosluk

Kanada Vizesi alabilmek için parmak izi verme işleminde takip edilecek işlemler ise;

 • Kanada tarafından bu yetkinin verildiği siteye girilmeli,
 • Bölgesel biyometrik işlem sekmesinden, bölgesel tercihinizi yapmalı. Vize süreci İstanbul Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği üzerinden sürdürüldüğü için size uygun olan şehir seçilmeli,
 • Sonrasında başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Daha önce böyle bir işlem gerçekleştirmediyseniz, yeni kullanıcı butonunu tıklamalısınız.
 • Burada isim, soyisim, email, iletişim bilgilerinizi hatasız bir şekilde girilerek bir şifre oluşturulmalı. Böylece parmak izi işlemi için randevu işlemi gerçekleştirilmiş olur.
 • Site üzerinden kayıt gerçekleştirdikten sonra randevu sayfasına geri dönüş yaparak, oluşturduğunuz hesabınızdaki bilgilerinizi giriş yapabilmek için buraya girmelisiniz.
 • Bu işlemi gerçekleştirirken sayfanın sağ üst kısmından Fransızca ya da İngilizce dillerinden biri seçilmeli. (Parmak izi verebilmek için randevu aldığınız sistemde de size uygun olan dil seçeneğini yapmalı)
 • Sonrasında giriş tamamlanıp kendiniz uygun olan bir günü tercih edip randevuyu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz randevu tek seferlik olacaktır, kaçırmanız dahilinde yeniden randevu almanız gerekecektir. Randevuya giderken biyometrik fotoğrafınızı da götürmelisiniz ve yanınıza diğer başvuru evraklarınızı da almanız gerekebilir. Biyometrik işlem ücreti 85 Kanada Doları’dır. Konsolosluklar, resmi tatillerde hizmet vermezler bu sebeple işlemlerinizi, bu tarihlere dikkat ederek planlamalısınız.
 • null
  0 850 888 70 71 – 0 224 532 24 71
 • null
  Merkez/Bursa
  Şube 1: Santender /İspanya
  Şube 1: Kıbrıs/ Gazimağusa