Malta

Malta, İtalya’nın Sicilya adasının güneyinde, Tunus’un doğusunda ve Libya’nın kuzeyinde yer alan, Orta Akdeniz’deki beş adalık bir takımadadan oluşur. Malta, dünyanın en küçük ve nüfus yoğunluğu en yüksek ülkelerinden biridir.

50 yıl boyunca İngiliz sömürgesi olmuş olan Malta, 1964 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1974 yılında ise cumhuriyetçi yönetim şeklini almış ve 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır. Bozulmamış doğası, sakin kıyısı, antik eserleri ve farklı gizemiyle Malta, Gladyatör, Truva, Kaptan Philips ve Taht Oyunları gibi birçok Hollywood yapımına sahne olmuştur.

Birleşik Krallığa olan bağları bilinmesine rağmen Malta’nın şehirleri antik zamandan kalma birçok yapıya sahiptir. İster Yunan Bizans eserlerini isterseniz Roma’dan kalma Barok katedrallerini beğenin, Malta’da hepsi bolca bulunmaktadır.

Malta’da müthiş doğal manzaralar ve mimari yapılar bulunurken ormanlık alan hiç yok gibidir. Ayrıca bu 7 adada ne dağ ne de herhangi bir nehir bulunmaktadır.

3 takımadadan oluşan Malta’da 50’nin üzerinde dil okulu bulunmaktadır. Malta’nın öğrenciler tarafından tercih edilmesinin temel sebepleri arasında kaliteli dil okullarının olması ve ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre kurs ücretlerinin daha uygun olmasıdır. Bunun başlıca sebebi ise; ülke nüfusuna göre çok fazla dil okulunun olması ve bu durumun okullar arasında rekabete neden olmasıdır. Ayrıca Malta’da yaşam giderleri de ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre daha uygundur. Ayrıca Malta’daki dil okullarının kaliteleri devlet tarafından denetlenerek güvence altına alınmaktadır.

Malta Schengen Vizesi

Malta’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de bulunan Malta dış temsilciliklerine Malta Schengen vizesi için başvurmaları gerekmektedir. Bu başvurular; özel pasaportu, diplomatik pasaportu ve hizmet pasaportu olan kişiler yapabilmektedir.

Vatandaşların Malta ziyaretlerinde 180 gün içinde belirlenen 90 günlük süreyi aşmamaları durumunda ülkeye vizesiz giriş hakları bulunmaktadır. Schengen vize yönetmeliğine bağlı olarak Malta resmi makamlarının onay verdiği Malta Schengen vizesi ise giriş hakkının yanı sıra Malta’nın üyesi olduğu 26 ülkeden oluşan Schengen üyeleri ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde etmektedir.

Malta Schengen Vizesi İşlemleri

Malta Türkiye dış konsolosluk temsilciliklerinden olan İstanbul Malta Başkonsolosluğu ve Ankara Malta Büyük Elçiliği Malta Schengen vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Malta konsolosluğu Malta Schengen vizesi başvurularını yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Aynı zamanda bu işlemleri akredite edilen seyahat acenteleri sağlayabilmektedir.

Malta vizesi başvuru merkezleri vize işlemlerini ile idari konulardan sorumludur. Yapılan vize başvurularının incelenerek değerlendirilmesi sonrası vize başvurusunun karar süreci Malta büyük elçiliği ve Malta başkonsolosluğu tarafından yerine getirilmektedir.

Malta konsolosluğunun vize onayı verilene kadar bilet alınmaması ve seyahat acenteleri ile sözleşme yapılmaması önerilmektedir. Konsolosluk tarafından vizenin değerlendirilmesi süreci ile ilgili bölümlerinde ek süre istenebilmektedir. Seyahatten en geç 15 gün öncesinde veya en erken 2 ay öncesine kadar başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Malta Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Malta Schengen Vizesi başvurusunda istenen belgeler tam, eksiksiz ve doğru bilgeler içermelidir.  Seyahatlerden önce tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Herhangi bir evrak eksikliğinde düzenlemeye gidilmeden direkt ret kararı verilmektedir. Yanlış bilgiler içeren belgeler hazırlandığında cezai işlem ile karşılaşma söz konusu olabilir.

Malta Schengen Vizesi Evrakları

Schengen vizesi için Konsolosluk tarafından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Malta Schengen Vize Ücretleri

Malta para birimine göre tahsil edilen Schengen vizesi ücretleri, öğrenciler ve çocuklar için farklı fiyatlandırılmaktadır. Malta Schengen vizesi ücretleri her yıl yeniden düzenlenmektedir. Yeni fiyat listesi kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Vize ücretleri ziyaret amacına göre değişmektedir. Başvurudan önce fiyat konusunda da araştırma yapmak alacağınız vize türünü etkilemektedir.
Malta Schengen Vizesi ücretlerinin güncel fiyatları, Malta Konsolosluğu resmî sitesinde paylaşılmaktadır. Ödenen ücretin makbuzu başvuru sırasında mutlaka ibraz edilmelidir.

Malta Ticari Vize

Türkiye’den Malta’ya gerçekleştirilen ziyaretler çoğunlukla turistik amaçlıdır. Turistik gezilerin dışında Malta’ya ticari ve çalışmak içinde ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Ticari gezilerde Malta ticari vizesi alınması zorunludur. Prosedürleri diğer vize türlerinden farklı olan ticari vize almak isteyenler bu prosedürleri bilmek zorundadır.

Malta Ticari Vize İşlemleri

Türkiye ve Malta arasında yapılacak olan ticari vizeler ticari bağlantılar için alınmaktadır. Bu vizeye başvuran kişiler ticaret konusunu açıkça belirtmelidir. Başvuru işlemlerinde İngilizce niyet mektubu yazılmalıdır. Yapılacak olan tüm ticari işlemler ve iş ortaklıkları yasal çerçeveye uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Vize işlemleri sırasında verilecek olan belge ve evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Konsolosluk tarafından verilen vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmak zorundadır. Bu işlemler bittikten sonra randevu alınmalı ve parmak izi işlemleri yapılmalıdır.

Malta Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Malta ticari vizesine başvuru amacı olan iş ve ticaret etkinliğinin gerçekleştirilebileceği konsolosluğu belgelerle kanıtlanmalıdır. Yeterli maddi birikim ve kişinin sosyal durumu, adli sicil kaydı ve iş yapıp yapamayacağı önemli bilgiler arasındadır. Ancak buna rağmen kişilerin herhangi bir ret kararına karşı itiraz hakları bulunabilir. Eğer iki ülkede de var olan şirketin şube açılması yapılacaksa şirkete ilişkin faaliyet raporları önemlidir.

Ticari vizeler sadece şirket açılması için değil iş gezileri içinde kullanılmaktadır. İş gezisi amacı ile alınacaksa şirketten antetli kağıt veya kaşelenmiş dilekçe alınmak zorundadır. Ve iş gezisi de net bir şekilde belirlenerek, ne için gidildiği, kaç gün veya ne kadar zaman ülkede kalınacağı, bu zaman zarfında neler yapılacağı açıkça belirtilmelidir.

Malta Ticari Vize Gerekli Evraklar?

Malta ticari vizesi için gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Malta Ticari Vize Ücretleri

Malta ticari vize ücreti euro üzerinden ödenmektedir. 60 euro vize ücreti ödenirken bunun yanında 40 euro’da Malta Konsolosluğuna hizmet bedeli olarak verilmektedir.  İstanbul Malta konsolosluğunda bu ücret 30 Euro olarak alınmaktadır.

Malta Turistik Vize

Malta’yı ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşları, Türkiye’deki Malta temsilciliklerine Schengen vizesi başvurusu yapmak zorundadır. T.C hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaporta sahip olan kişiler 180 içinde 90 günü aşmayacak şekilde Malta’ya vizesiz giriş yapma hakkına sahiptir. Schengen vizesi sahipleri, Malta içerisinde serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Malta Turistik Vize İşlemleri

Malta turistik vizesi şartları kişinin sosyal durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Ancak konsolosluk tarafından belirtilen en önemli şart istenilen belgelerin seyahat amacına uygun olarak güncel olmasıdır. Turistik vize işlemlerinde Malta turistik Schengen vize başvurusu da doldurulmalıdır. Eğer sunulan evraklar tutarsızlık ve eksiklik söz konusu ise vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır. Ancak vize evraklarının eksiksiz bir şekilde sonuçlanması, vizenin kesin alınacağı anlamına gelmemektedir. Konsolosluğun gerek gördüğü zamanlarda ek evrak talebi de istenmektedir. Ek evrak talebi ve yoğunluklar göz önünde bulundurularak başvuruların en çok 3 ay en az 15 gün öncesinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Malta Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Malta Başkonsolosluğu turist vize başvurularında eksiksiz ve tam evrak istemektedir. Malta turistik vizesinde istenilen evrakların neler olduğu ve nereden temin edildiği Malta Başkonsolosluğu resmî sitesinde mevcuttur. Dönem dönem vize başvurularında istenilen evraklar değişim göstermektedir.

İstenilen evraklar hazırlandıktan sonra konsolosluğa ya bizzat götürülmeli ya da kargolanmalıdır. Malta vize sürecinde başvurular yaklaşık 1 ay içinde sonuçlanmalıdır. Eğer seyahat planı kesinleştiyse vize başvuruları çok gecikmeden yapılmalıdır.

Malta Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malta turistik vizesi için gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Malta Turistik Vize Ücretleri

Malta turistik gezileri için alınacak olan vize ücretleri belli oranlarda değişiklik göstermektedir. Ayrıca ödenen tutar belgesi ile Malta Başkonsolosuna verilmelidir. 10 yaşından küçük çocuklardan vize ücret alınmamaktadır. Malta vize ücretleri ile ilgili detaylı bilgiler, konsolosluğun resmi internet sitesinde yer almaktadır.

Malta Aile Ziyaret Vizesi

Malta’ya seyahat planlayanlar için gerekli evraklardan biri de Malta vizesidir. Malta vizesi türlerine göre çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Malta seyahatinden önce yapacağınız ziyaretin amacına yönelik en uygun vize türünü belirleyerek başvuru gerçekleştirmek gerekmektedir.

Malta seyahatinizin amacı arkadaş veya aile ziyareti ise başvurmanız gereken vizenin türü Malta aile ve arkadaş ziyareti vizesi olacaktır.

Malta Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Malta seyahati amacınız aile ve arkadaş ziyareti ise aile ziyareti vizesi ile gerçekleştirilecek olan yolculuktan önce Malta’da bulunan yakınlarından davetiye almaları gerekmektedir.
Seyahatiniz için gerekli olan davetiye e-posta veya faks yoluyla gönderilebilir. Davetiye yollama işlemi yapan kişinin kimlik, pasaport gibi belgeleri bulunuyorsa Malta oturum izin belgelerinin fotokopilerinin başvuru belgeleri arasında bulunması gerekmektedir.

Malta aile ve arkadaş ziyareti davetiyesi ile vize başvurusunda bulunan kişinin hangi tarihlerde Malta’da kalacağı, ziyaretinin nedeni, davet edenin yakınlık derecesi ve Malta sınırları içinde hangi adreste ikamet edeceği bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Bilgilerin eksikliği, belirsizliği durumundaki bilgilerle yapılan başvuruların reddedilme ihtimalinin çok yüksektir. Vize başvurusunun gerçekleştirilebilmesi için gönderilen davet sonrası, davet gönderen şahıs aynı zamanda seyahatin sponsoru ise sponsorluk belgelerinin fotokopileri ve gerekli olması halinde asıl versiyonlarının da başvuru sahibine iletmesi gerekmektedir.

Sponsorluk durumu söz konusu olan şahsın çalışma/iş durumuna bağlı olarak konuyla ilgili belgeleri bu sayfada yer alan Malta aile ve arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar bölümünden öğrenebilirsiniz.

Malta Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Malta Konsolosluğu değişen koşullar doğrultusunda aile ve arkadaş ziyareti vize evrakları konusunda değişiklik yapabilmektedir. Güncel evrak listesi talebinde bulunmak için Malta Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Merkezleri veya seyahat şirketlerini arayarak ücretsiz bilgi edinebilirsiniz.

Malta Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Malta Aile vizesi için gerekli evraklar, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda red cevabı almamak için Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek alabilirsiniz. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Malta Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Vize ücreti, Konsolosluk/Elçilik dış temsilcilikler üzerine yapılan vize işlemleri karşılığı tahsil edilmektedir.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Ücreti : 60 Euro
Vize Başvuru Merkezi Ücreti : 30 Euro
Vize Danışmanlık Ücreti : 30 Euro olup toplamda 120 Euro vize bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Malta Öğrenci Eğitim Vizesi

Malta’da eğitim görmek isteyen öğrenciler, Malta öğrenci eğitim vizesi almak zorundadır. Eğitim vizesi alırken konsolosluk tarafından belirlenen prosedürlere uyulmak zorundadır. İstenilen evraklarda ve prosedürlerde herhangi bir eksik olmaması istenmektedir.

İstenilen evraklar eksik teslim edilirse veya teslim edilmezse başvurular reddedilir.  Malta öğrenci eğitim vizesi için istenilen evraklar Malta Konsolosluğu resmî sitesinde listelenmiştir.

Malta Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

Malta öğrenci eğitim vizesine başvurulan kişiler eğitim gördükleri okuldan resmî belge almak zorundadır. Eğitimine Malta’da devam etmek isteyen kişilerin okudukları bölüm, Malta eğitim kurumlarında da bulunmalıdır. Malta öğrenci vizesindeki en önemli madde, eğitim öğretim nedeninin vize talep dilekçesinde bulunmasıdır.  Başvurusu sırasında vize talebi amaçlarının belirtilmesi konsolosluk için oldukça önemlidir. Vize talep işlemlerine başlamadan önce profesyonel acentelerden vize danışmanlık hizmeti almak onay için oldukça etkili olacaktır.

Malta Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Malta öğrenci eğitim vizesi alabilmek için Malta Konsolosluğunun yoğunluğuna ve prosedürlerine dikkat edilmelidir. Malta Konsolosluğunda vize işlemleri randevu ile yapılmaktadır.

Konsolosluğun yoğun bir dönemine geldiği zaman başvuru işlemlerinde uzamalar olabilir. Bu nedenle zaman açısından gerekli araştırmaların yapılması vize talep başvurusunun sonuçlanması için oldukça önemli bir adımdır. Tüm istenilen belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

Malta Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

Malta Öğrenci Eğitim Vizesi için gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Malta Öğrenci Dil Kursu Vizesi

Malta’da dil okulunda eğitim almak isteyen kişiler Malta öğrenci dil kursu vizesi almaktadır. Bu vize türünde de diğer tüm belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Vize başvurusunda istenilen evrakların dışında başvuran kişinin dil eğitimi alacaklarına dair kendi ülkelerinde bulunan eğitim öğretim kurumlarından alacakları belgeler de istenilen belgelerin arasında yer alması gerekmektedir.

Malta’da eğitim verecek okulun başvuran kişinin ne kadar süre eğitim alması gerektiğini resmi yazı da belirlemesi gerekmektedir.

Eğer eğitim süresi belirlenmezse başvurularda sorunlar çıkmaktadır. Evraklarda yanlışlık olursa konsolosluk direkt olarak başvuru reddetmektedir. Bundan dolayı evraklar titizlikle hazırlanmalıdır.