İspanya

Resmi adı İspanya Krallığı olan İspanya, Avrupa’nın güneybatısında güneyde ve doğuda Akdeniz, kuzeyde ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir. İspanya, Kristof Kolomb’un 1276 yılında Amerika’ya varan ünlü gezisi, İspanya’nın dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmasıyla sonuçlanmıştır. 1640’ta Portekiz’i, 1714’te ise Avrupa’daki bazı topraklarını ve Cebelitarık’ı kaybeden İspanya, 19. yüzyılın başında Amerika’daki sömürgelerinin bağımsızlığı ile kendi topraklarına çekildi. Günümüzde ise Avrupa’nın beşinci en kalabalık ülkesi olan İspanya, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesidir.

Resmi dili İspanyolca olan ülkede, bölgesel yaygınlık gösteren Baskça, Aranca, Katalanca ve Galiçyaca da konuşulmaktadır. Ülkede ayrıca Rumen, Faslı ve Ekvadorlular gibi etnik gruplar da yaşar. Dünyada en çok konuşulan üçüncü dil olan İspanyolcadır.

2014 yılında dünyada üçüncü en çok ziyaret edilen ülke olan İspanya’da turizm en büyük gelir kaynağıdır. Tarih öncesi kaya sanatı, tarihi şehirler ve binalar, köprüler, milli parklar ve doğa harikaları gibi değerleriyle İspanya, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde İtalya ve Çin’den sonra 44 dünya mirasıyla üçüncü sırada bulunmaktadır.

Akdeniz kültürünün izlerinin görüldüğü İspanya’nın sosyal yaşamında İspanyollar rahat kişilikleriyle tanınmaktadır. İspanya’nın öğle uykusunu tanımlayan siesta kültürü de bu rahatlığı açıkça gözler önüne serer. İspanya’da her öğlen saat 13.00 ile 17.00 arasında bütün mağazalar, yerel dükkanlar, hatta devlet daireleri bile öğle yemeği ve siesta nedeniyle kapalıdır

İspanya Aile Ziyaret Vizesi Nedir?

İspanya’da yaşayan ailesini ve arkadaşını ziyaret etmek isteyenlerin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. İspanya aile ziyaret vizesi Schengen vize kategorisinde olduğu için İspanya Schengen vizesine ihtiyaç vardır. Bu durumda İspanya’da yaşayan kişinin göndereceği davet mektubu önemli olmaktadır.

İlgili kişiden alınması gereken davet mektubunda ziyaret nedeni, kişinin seyahat tarihleriyle birlikte İspanya’da ikamet izni sahibi kişinin adres bilgileri bulunmalıdır. Ayrıca davet eden kişinin İspanya oturum izni veya İspanya kimlik kartının fotokopisinin de davet mektubunda bulunması gerekmektedir.

İspanya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya Schengen vizesi resmi tatil günleri hesap edilmeksizin ortalama olarak 3-15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

İspanya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Başvuruda bulunan kişinin mesleki durumuna göre İspanya Konsolosluğunun talep ettiği belgeler değişmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Uygulamaları

İspanya, Avrupa Birliği ve Schengen gurubu ülkesi olmasından dolayı vize uygulamaları bu prosedürlere göre ilerlemektedir.  Bu durum umumi pasaport (bordo) sahibi kişilerin İspanya’ya olan seyahatleri öncesi İspanya vizesi almaları gerektirmektedir. Ancak yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahibi kişiler için ise böyle bir uygulama söz konusu değildir. Bu tür pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 günü aşmama kaydıyla İspanya Schengen vize başvurularında bulunmalarına gerek olmamaktadır.
Kısa süreli vize başvuruları için İstanbul İspanya Konsolosluğuna direkt başvuru yapılamamaktadır. 90 günü geçmeyen İspanya turistik vize, İspanya ticari vize ve İspanya aile ziyareti vizeleri İspanya vize başvuruları için hizmet veren başvuru merkezlerine yapılmaktadır. İspanya uzun süreli, D vize ve İspanya Erasmus vizesi gibi başvurular ise direk olarak İspanya Konsolosluğu İstanbul ve İspanya Büyükelçiliği Ankara’ya gerçekleştirebilecektir.
İspanya vize işlemleri için randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru esnasında kullanılan pasaportların son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve en az 3 ay 15 gün geçerliliği bulunması gerekmektedir.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Schengen vizesi başvuruları Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş akredite kurumlar aracılığıyla alınabilmektedir. Ancak Ankara ve Gaziantep’ten yapılacak vize başvurularında ise direkt olarak İspanya Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümüne yapılması gerekmektedir. İspanya Schengen vizesi başvurularında olumlu sonuç alabilmek için İspanya vize uyum koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gereklidir.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya vizesi için gerekli belgeler seçilecek olan İspanya vizesi kategorisine göre değişmektir. Kısa süreli vize kategorisinde bulunan İspanya turist vizesi, İspanya ticari vize, İspanya aile ziyareti vizesi ile Uzun süreli İspanya vizesi olan İspanya D vize ve İspanya Erasmus vizeleri için hazırlanması gereken evraklar değişmektedir. Tüm Vize türleri için gerekli olan evrak listesine ulaşabilmek için 0 850 888 70 71 numaralı telefon aracılığıyla Çilek Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Başvuru Formu

İspanya vize başvuru formu, İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış 4 sayfalık resmi bir belgedir. Türkçe ve eksiksiz olarak doldurmalı, İspanya vize başvuru evrakları arasında mutlaka bulundurulmalıdır. Çilek Vizenin 0 850 888 70 71 telefonundan İspanya vize başvuru formu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İspanya vizesi başvuruları, normal şartlar altında 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak resmi tatil günleri ve konsolosluğun yoğunluğu durumunda bu süre uzayabilir.

İspanya Konsolosluğu, İspanya Vize Ücreti 2021

İspanya vize ücreti yapılacak olan İspanya vizesi türüne göre ve İspanya’da ne kadar kalınacağına göre değişmektedir. İspanya vize ücretlerini başvurunuz sırasında yahut öncesinde Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden öğrenebilirsiniz.

İspanya Ticari Vize

İspanya’da ticari bir faaliyet yürütmek isteyen, iş toplantısına, seminere, konferansa katılmak isteyen kişiler için gerekli olan vize türüdür. Burada başvuru sonucunu etkileyen en önemli prosedür İspanya’dan gelen davet yazısıdır. Bu davet yazısı İspanya’da ticari vize işlemleri için son derece önemlidir. İspanya’da şirket veya şirket ortaklığı bulunan kişiler şirketin evraklarını İspanya ticari vize davet mektubu olarak kullanabilmektedirler.

İspanya Ticari Vize İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Başvuruda bulunan kişinin mesleki durumuna göre İspanya Konsolosluğunun talep ettiği belgeler değişmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Transit Vizesi

İspanya üzerinden Schengen dışında bir ülkeye seyahat etmek isteyenler İspanya Havaalanından seyahat amacını oluşturan ülke için transit vize uygulanıp uygulanmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde İspanya Havaalanında mağduriyet yaşanması muhtemeldir. Transit vizeye tabi olan ülkelerden, transit vize almadan seyahat amacını oluşturan ülkeye giriş yapmak mümkün değildir.

 • İspanya Konsolosluğuna yapacağınız vize başvurularında Ulaşım aracı ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu.) sunmanız gerekmektedir. (İspanya Konsolosluğu orjinal bilet talep edilebilir)
 • İspanya Konsolosluğuna vize başvurusu için sunulacak olan tüm belgelerin en az son 3 aya ait olan güncel belgeler olması gerekmektedir.
 • Konsolosluk gerekli görüldüğü takdirde hazırlanan belgelere ek olarak belge sunmanızı isteyebilir.
 • Başvuru esnasında beyan edilen belgelerin eksikliği, Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine sebebiyet verecektir.
 • Daha önce alınmış olan İspanya vizenizin olmaması durumunda Konsolosluk başvurunuzu şahsen yapmanız gerekmektedir.
 • Daha önceden alınmış olan İspanya vizesi ile sürekli başka ülkelere giriş yapılması durumunda, yeni vize başvurusu halinde Konsolosluğun dikkatini çekecek ve sizi görüşmeye çağıracaktır.
 • İspanya’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız İspanya vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Ayrıca Yeşil sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. 3. Bir şahsa ait araba ile seyahat edilmesi durumunda araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

İspanya Transit Vize İçin Gerekli Belgeler Nedir?

İspanya Transit Vizesi için gerekli belgelerin neler olduğuna dair 0 850 888 70 71 numarasından Çilek Vize ile iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.

İspanya Turistik Vize

Hususi pasaport sahipleri 90 günü aşmayan turistik seyahatleri için Schengen vize işlemlerinden muaf olmakla birlikte, Umuma Mahsus pasaport sahipleri İspanya Turistik Schengen vizesi almak zorundadırlar. İspanya Turistik vize başvurularınızda 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının sunulması zorunlu olmakla birlikte gerekli evrakların eksiksiz hazırlanması durumunda vize sonucunun olumlu olmasını zorlaştıran bir durum yoktur.

İspanya Turistik Vize Ücreti

İspanya Turist vizesi, seyahat niyetinize, İspanya’da kalma sürenize, yaşınıza göre farklılık göstermektedir. İspanya Schengen vize ücreti 60/35 Euro’dur. İspanya vize harç ücretine ek olarak aracı firma hizmet bedeli talep etmektedir.

İspanya Turistik Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İspanya turistik, ticari vize başvuruları ortalama 3-15 çalışma günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Konsolosluğun yoğunluğu ile resmi tarih günlerinden dolayı bu sürenin uzaması mümkün olabilmektedir.

İspanya Turistik Vize belgelerinde bulunması gereken özellikler nelerdir?

İspanya vizesi için gerekli evraklar son 3 ay içinde temin edilmiş olmalıdır.

İspanya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Başvuruda bulunan kişinin mesleki durumuna göre İspanya Konsolosluğunun talep ettiği belgeler değişmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu, dikkat edilmesi gerekenler ve başvuru sonucunda ret cevabı almamak adına Çilek Vize’nin deneyimli ekibinden destek almanız faydalı olacaktır. Bunun için www.cilekvize.com internet sitesinden veya 0 850 888 70 71 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportum var. İspanya Schengen vizesi almama gerek var mı?

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan Hususi(Yeşil) pasaport, Hizmet (Gri) pasaportu ya da Diplomatik (Kırmızı ve Siyah) pasaport sahibi olan kişiler 90 güne kadar olan İspanya seyahatleri için İspanya Schengen vizesi başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

İspanya ticari vizesi mi İspanya turistik vizesi mi daha avantajlı?

Öncelikle İspanya vizesi başvurularında seyahatin amacına göre başvuru yapılması önemlidir.  Diğer taraftan İspanya Ticari vizesi başvuruların onaylanması açısından daha avantajlı kabul edilebilir. Bunun en önemli nedeni İspanya’dan temin edilmek zorunda olunan davet mektubunun katkısıdır. Garantör niteliği taşıyan davet mektubunun temin edilmesi sayesinde vize sonucunun olumlu olmasını kolaylaştırmaktadır.

İspanya’ya acilen seyahat etmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?

İspanya Konsolosluğundan alınmak istenen vizesini sonuçlanmasını öne çeken, İspanya expres vizesi ve İspanya VIP vize uygulaması bulunmaktadır. Normal şartlarda yapılan İspanya vizesi başvuruları için randevu uygulaması bulunmaktadır. İspanya Expres vizesi başvurusunda bulunan kişiler randevu işlemine tabi tutulmazlar. Ancak İspanya VIP vizesi için randevu almak zorunluluğu vardır. Bununla birlikte VIP vizesi işlem süresi normal başvurulardan daha kısa sürmektedir.

İspanya vizesi işlemlerine randevusuz başvuru yapamaz mıyız?

İspanya dahil tüm Schengen ülkeleri artık randevu sistemi ile çalışmaktadır. Aynı durum İspanya vizesi başvuruları içinde geçerlidir. Bu yüzden randevusuz başvuru söz konusu değildir.

İspanya vizesi başvuru işlemlerimin benim adıma vekaletli bir kişi tarafından yürütülmesi mümkün müdür?

Schengen ülkeleri vize başvurularında biyometri işlemi uygulanmaktadır. Bu yüzden biyometri işlemi yaptırması gereken kişiler İspanya vizesi için şahsen başvuru yapmak zorundadır. Ancak son 5 yıl içerisinde biyometrik veri taraması (parmak izi) yaptırmış olan kişiler adına (verilerde herhangi bir problem yoksa) başkaları tarafından İspanya vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Geçerli İspanya/Schengen vizem var. Ancak İspanya’ya 2 ay sonra seyahat edeceğim ve vizem seyahatin 2. günü bitiyor. Ne yapmalıyım?

Geçerli İspanya/ Schengen vizesi olan kişilerin mevcut vizesi, yapacakları yeni seyahatin devam ettiği bir tarihte bitiyor ise bu kişiler seyahate çıkmadan önce geçerli vizenin bitiş tarihinin baz alındığı İspanya vizesi başvurusu yapmakla yükümlüdür. Ancak mevcut İspanya vizesi ile İspanya’ya seyahat edilmesi ve vizenin İspanya seyahati esnasında sona ermesi durumunda ilgili kişiler İspanya’dan ayrılırken gümrük kapısında para cezası ödemek durumunda kalacaklardır. Bu durum ayrıca daha sonra yapılacak İspanya vizesi ya da Schengen vizesi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

İspanya vizesi harç ücretini fazla yatırsam uzun süreli vize çıkar mı?

Her ülkenin ya da başvurulan vize türünün harç bedeli uygulaması farklılık göstermektedir. Ayrıca Vize süresinin harçla ilgisi bulunmamaktadır.

Uzun süreli İspanya vizesi alabilir miyim?

İspanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin uzun süreli vize başvurularında bulunabilirler. Bununla birlikte karar tamamen İspanya konsolosluğun takdirinde olan bir durumdur. Uzun süreli vize talebi bulunan kişilerin başvuruda ibraz ettikleri evrakların durumu, kişinin daha önce almış olduğu vizeler ve vizelerin kullanım şekli İspanya vizesi başvurularının değerlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Pasaportumun geçerlilik süresi 6 ay sonra bitiyor. İspanya vizesi başvurusunda bulunabilir miyim?

Vize başvurusu yapılan Schengen ülkelerinin talep ettiği pasaport geçerlilik süresi ülkeye göre farklılık göstermektedir. Ayrıca vize talep eden kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanmasındaki en önemli kriterlerden biri de pasaportların geçerlilik süresidir. İspanya Konsolosluğu da, İspanya vizesi başvurularında ibraz edilecek pasaportların kişinin seyahatinin bitiş tarihinden itibaren 105 gün (3 ay 15 gün) daha geçerliliğini korumasını talep etmektedir.

İspanya vizesine belli aralıklarla tekrar başvuru yapmaktayım. Her seferinde aynı evrakları mı hazırlayacağım?

İspanya vizesi için her yeni yapılacak olan başvuru esnasında konsolosluk tarafından belirlenmiş olan tüm evraklar eksiksiz olarak yeniden hazırlanmak zorundadır. İspanya vizesi ya da Schengen vizesi yönetmeliğinde bir değişikli olmadığı takdirde hazırlanması gereken evraklar aynı olacaktır. Ayrıca konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

İspanya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmasam olur mu?

Schengen ülkeleri başvurularda seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır. İspanya Devleti de Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla seyahat sağlık sigortası olmayan kişilerin İspanya vizesi başvuruları işleme alınmamaktadır.

İspanya ticari vizesi başvurusunda şirket bankası bilgileri mi şahıs bankası bilgileri mi sunulmalıdır?

İspanya ticari vizesi için başvuruda bulunan kişiler meslek durumlarına göre miktarı değişmekle birlikte banka hesabına ilişkin bilgileri gösterir belge ibraz etmek zorundadırlar.

İspanya turistik vizesi başvurusu yapacağım. Şirket evraklarını neden ibraz ediyorum?

İspanya vizesi başvurularında sunulan şirket evrakları kişinin bir kuruma bağlı olarak çalıştığını ve geri döndüğünde bir işinin olduğunu kanıtlaması açısından önemlidir. Başvuruda bulunan kişinin ülkesine geri dönem niyetini beyan etmesi vize sonucunun olumlu olmasını etkileyen unsurlardan biridir.

İspanya vizesi başvurum ile ilgili gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Vize başvurunuzun sonucunu www.cilekvize.com web sitesinde yer alan vize sorgulama alanından takip edebilirsiniz.

 • null
  0 850 888 70 71 – 0 224 532 24 71
 • null
  Merkez/Bursa
  Şube 1: Santender /İspanya
  Şube 1: Kıbrıs/ Gazimağusa